Trzemeszno – miasto, którego dzieje nierozerwalnie związane są z początkiem polskiej państwowości – zostało upamiętnione na najnowszej monecie okolicznościowej NBP. Dwuzłotówka z Trzemesznem trafi do obiegu 29 lipca.
Jest to czwarta moneta z serii „Miasta w Polsce”, której emisję NBP rozpoczął w 2009 r. Dotychczas ukazały się monety upamiętniające: Częstochowę, Jędrzejów i Trzebnicę. Każda z monet ma nominał 2 zł i wykonana jest ze stopu Nordic Gold.
Najnowsza moneta z tej serii poświęcona została miastu, którego mieszkańcy uczestniczący w licznych zrywach niepodległościowych, odegrali znaczącą rolę w dziejach Polski. M.in. podczas insurekcji kościuszkowskiej miasto wsparło oddział powstańczy gen. Antoniego Madalińskiego, zacięte walki stoczono tutaj podczas Wiosny Ludów w 1848 r., a w 1918 r. mieszkańcy wywalczyli niepodległość w postaniu wielkopolskim.
>>> Nowe monety NBP ku pamięci księdza piszącego wiersze
Same początki miasta związane są z kultem św. Wojciecha. Przekaz głosi, że biskup zmierzając z misją do Prus, odpoczywał niedaleko miejscowego źródełka, które miało nabrać cudownej mocy uzdrowicielskiej. Wydarzenie to upamiętnia też sam herb miasta, przedstawiający św. Wojciecha z stroju liturgicznym, trzymającego atrybuty męczeńskiej śmierci: wiosło i dwie włócznie.
Rewers monety z Trzemesznem przedstawia wizerunek fasady bazyliki pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła. Z lewej strony widoczny jest fragment kolumny z kostkowym kapitolem, który jest pozostałością po pierwotnym kościele romańskim.
Historia uwiecznionej na dwuzłotówce świątyni sięga pierwszej połowy XII wieku. Wtedy dla sprowadzonych przez Bolesława Krzywoustego Kanoników Regularnych Laterańskich z Flandrii została wzniesiona trójnawowa bazylika romańska. Po pożarze w 1359 r. świątynię przebudowano na styl gotycki, a obecny późnobarokowy wygląd kościół uzyskał w latach 1762-1781.
Monetę zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska. Dla kolekcjonerów przygotowano milion sztuk dwuzłotówek z Trzemesznem. Będzie można je wymieniać w cenie nominalnej w kasach NBP od 29 lipca.
„Miasta w Polsce” to nieformalna kontynuacja serii „Historyczne miasta w Polsce”, którą NBP rozpoczął w 2005 r. i zakończył w 2008 r. Na serię składały się 32 monety dwuzłotowe w stopie Nordic Gold. Monety ukazywały się w cyklu miesięcznym i cieszyły się ogromną popularnością, a cała seria jest dziś oceniana przez kolekcjonerów jako bardzo udana.
W tym roku w ramach serii „Miasta w Polsce” ukażą się jeszcze monety upamiętniające Stare Miasto w Warszawie, Kalwarię Zebrzydowską, Gorlice oraz Miechów i Katowice.
Więcej informacji o monetch i banknotach kolekcjonerskich emitowanych przez NBP można znaleźć ma stronie www. nbp.pl w sekcji „Banknoty i monety”.
Źródło: NBP