Symbolicznymi medalami olimpijskimi zostali obdarzeni ci, którzy w ostatnich latach wyróżnili się na rynku finansowym. Zwracano uwagę przede wszystkim na produkty, ale medale zostały przyznane także instytucjom za całokształt działalności, bądź jednorazowe posunięcia. W sumie w igrzyskach zatriumfowało 21 olimpijczyków.
Dziś przedstawiamy listę wszystkich 21 kategorii wraz ze zwycięzcami i krótkim komentarzem. Każdego dnia Olimpiady (tej w Pekinie) będzie publikowana historia każdego z nagrodzonych olimpijczyków (w Igrzyskach Finansowych). Firmy zapraszają internautów to wzięcia udziału w tych igrzyskach i zgłaszania swoich kandydatur w każdej z wskazanych przez Expandera i Interię kategorii. W tym celu został uruchomiony specjalny serwis. Autorzy najciekawszych propozycji zostaną nagrodzeni. Więcej na stronie internetowej www.expander.pl/igrzyska
LISTA ZWYCIĘZCÓW:
ZAPASY – Pojedynek AIG Bank Polska z Getin Bankiem na lokaty
Miło jest obserwować pojedynek zapaśniczy AIG Banku z Getin Bankiem. Przyjemność wynika przede wszystkim z tego, że na rywalizacji o to, kto zaoferuje najwyższe oprocentowanie lokaty wszyscy zyskujemy.
PIŁKA NOŻNA – WALKOWER – Wycofanie się Fortis Banku z kredytów hipotecznych w walutach
Fortis Bank i Dominet wycofały się z udzielania kredytów we frankach szwajcarskich. Ponieważ obecnie przeważająca część kredytów jest zaciągana właśnie w szwajcarskiej walucie to nie można ocenić tej decyzji inaczej niż jako walkowera.
SPRINT – Fundusze Superfund TFI
Fundusze hedgingowe Superfund TFI potrafią w krótkim czasie bardzo przyspieszyć i zarobić kilkadziesiąt procent. Niestety przy takich prędkościach siły nie starcza na długo i po dużych wzrostach przychodzą zwykle równie wysokie spadki.
SKOK O TYCZCE – Kredyt gotówkowy Banku Zachodniego WBK
Kredyt gotówkowy BZ WBK wybił się na Johnie Cleese i dobrze się sprzedaje nie tylko w Pcimiu. Niestety nie wyróżnia się niczym szczególnym, a na reklamowane odsetki nie ma co liczyć.
GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA – Fuzja części banku BPH z Pekao
Klienci Pekao przejęci po fuzji z BPH mogli obserwować takie akrobacje, że czasami nie wierzyli w to, co widzą. Najbardziej ten artystyczny występ podobał się konkurencji, która natychmiast ruszyła do walki o niezadowolonych klientów.
TENIS STOŁOWY – Wysokie opłaty w funduszach inwestycyjnych
Trwa odbijanie piłeczki między TFI i dystrybutorami o to, kto jest winny temu, że opłaty w funduszach inwestycyjnych w Polsce są wysokie. Niestety jak na razie klienci na tym nie korzystają, bo cały czas trwa wymiana piłek i nie zanosi się na koniec meczu.
PCHNIĘCIE KULĄ – Wejście na rynek Polbanku EFG
Malutki i chudziutki Polbank wchodząc do Polski pchnął kulę na niespotykaną dotąd odległość. W trakcie swojej 2,5-letniej działalności w naszym kraju zainicjował pozytywne dla klientów zmiany na rynku kredytów hipotecznych i depozytów, pokonując starszych i masywniejszych konkurentów.
BOKS – CIOS PONIŻEJ PASA – Max Lokata w PKO Banku Polskim
PKO BP za pomocą Max Lokaty zadał swoim klientom cios poniżej pasa. Miało być wysokie oprocentowanie bez żadnych gwiazdek, a wyszło upomnienie z KNF za niesportowe zachowanie.
ŁUCZNICTWO – PUDŁO – Lokata Polska Mistrzem w Banku Pocztowym
Bank Pocztowy obiecywał 8% w skali roku na lokacie Polska Mistrzem w przypadku zdobycia przez reprezentantów Polski tytułu Mistrzów Europy. Ten kto ulokował tam pieniądze strasznie spudłował i otrzyma tylko minimalne gwarantowane oprocentowanie.
SZERMIERKA – Kredyt w jenach w Noble Banku
Noble Bank wprowadzając w ciągu zaledwie kilku dni kredyt w jenach wykazał się szybką reakcją i celnie uderzył w konkurencję. Jak przystało na dobrego szermierza zapewne jednak uchyli się przed podaniem informacji, ile takich kredytów udzielił.
WIELOBÓJ – Oferta mBanku
Wszechstronność jest kluczem do dobrych wyników w wieloboju. Mistrzem tej dyscypliny jest mBank, którego klienci mogą korzystać z najszerszej na rynku oferty różnych produktów i usług, od zakupu akcji po ubezpieczenie samochodu.
SKOK WZWYŻ – Fundusz Arka Rynku Nieruchomości
Obecnie najlepszym skoczkiem wzwyż na rynku funduszy inwestycyjnych jest Arka Rynku Nieruchomości zarabiając 40,7% w skali roku. Poprzeczkę zawiesiła sobie wysoko. Musi jednak wzmocnić treningi, bo w ostatnich miesiącach forma coś słabnie.
SKOK W DAL – Karty zbliżeniowe w Banku Zachodnim WBK
Bank Zachodni WBK mocno odbił się od technologicznej belki. Najpierw jako pierwszy na rynku postanowił wprowadzić chipy na wszystkich swoich kartach. Potem wydał karty zbliżeniowe MasterCard PayPass i Visa PayWave.
PIŁKA NOŻNA – DRYBLING – Spread w Noble Banku
Najlepszym dryblerem wśród banków w Polsce jest Noble Bank, który stosuje najwyższy spread walutowy. To tylko jedno z boisk, na którym toczy się pojedynek z klientami. Meczy, w których banki dryblują ukrytymi kosztami na rynku usług bankowych jest dużo więcej.
SIATKÓWKA – BLOK – Rekomendacja S
Nadzór bankowy wprowadzając Rekomendację S postawił siatkarski blok na kredyty we frankach szwajcarskich. Na szczęście pojawiły się już w nim pierwsze wyłomy. Miejmy nadzieję, że blok nie zostanie uszczelniony.
BIEG PRZEZ PŁOTKI – Lokaty internetowe w Banku Pocztowym
Niedawno Bank Pocztowy w wyścigu o pieniądze Polaków przeskoczył płotek, z którym inne banki nie umiały sobie poradzić. Lokatę Polska Mistrzem mogła założyć przez Internet nawet osoba niebędąca klientem tego banku.
SZTAFETA – Sztafeta prezesów w PKO Banku Polskim
W sztafecie prezesów PKO BP biegnie już czwarty zawodnik – Jerzy Pruski – który przejął pałeczkę od Rafała Juszczaka, przekazaną temu przez Marka Głuchowskiego, który z kolei otrzymał ją od Sławomira Skrzypka. Pytanie, kto dobiegnie do mety?