Na rynku pieniężnym oprocentowanie złotowych depozytów międzybankowych w terminie O/N oscylowało podczas czwartkowej sesji na poziomie 3,60-3,90%.
Kluczowe znaczenie z punktu widzenia krótkoterminowych perspektyw rynkowych będzie miała dzisiejsza operacja otwartego rynku. W piątek zapadną dwie emisje bonów pieniężnych: 2-dniowych (7,4 mld PLN) i 7-dniowych (86,5 mld PLN). Biorąc pod uwagę wysoki poziom nadpłynności sektora bankowego spodziewamy się, że NBP zdecyduje się na rekordową emisję bonów pieniężnych sięgającą nawet 110 mld PLN (dotychczas największa operacja miała wartość 96,7 mld PLN).
Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w strefie euro było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych. EBC nie zaskoczył inwestorów i zgodnie z oczekiwaniami zdecydował się na podwyżkę stóp o 25 pb. A zatem podstawowa stopa refinansowa wzrośnie do 1,25% z 1,00% (od 13 kwietnia). Z kolei stopa pożyczek lombardowych wynosić będzie 2,00% (+25 pb), a stopa depozytowa 0,50% (+25 pb).
Decyzja zatem spowodowała symetryczny wzrost wszystkich stóp procentowych w strefie euro, które przed kryzysem utrzymywane były standardowo 100 pb powyżej i poniżej stopy refinansowej (obecnie 75 pb). Procedury dotyczące prowadzenia operacji zasilających w sektor bankowy w płynność nie zostały zmienione (biorąc pod uwagę ograniczone zainteresowanie nimi ze strony samych instytucji finansowych nie ma to w tej chwili większego znaczenia). Zgodnie z oczekiwaniami największy wpływ na inwestorów mógł mieć w tej sytuacji ton komentarza ze strony EBC. Prezes Banku Jean-Claude Trichet podtrzymał oczekiwania rynkowe na kolejne podwyżki stóp, zwrócił też uwagę na konieczność bardzo uważnego monitorowania procesów inflacyjnych, co patrząc historycznie skutkowało podwyżkami stóp już na posiedzeniach decyzyjnych w następnym miesiącu. Z ankiety Bloomberg opublikowanej jeszcze przed posiedzeniem wynikało, że do III kw. 2012 r. inwestorzy spodziewają się podwyżek stóp łączenie o 150 pb, po 25 pb w każdym kwartale.
W czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmował też Bank Anglii – zgodnie z oczekiwaniami podstawowa stopa BoE wynosić będzie 0,5% (również na niezmienionym poziomie pozostała wartość programu skupu obligacji skarbowych). Z kolei bank centralny Danii w reakcji na decyzję EBC podwyższył stopy o 25 pb (ze względu na fakt utrzymywania DKK w ERM-II w przedziale +/- 2,25% wokół centralnego parytetu do euro).
Na rynku SPW rentowności w czwartek praktycznie nie uległy zmianie. Z kolei kwotowania kontraktów IRS wzrosły nieznacznie o 1-3 pb.
Źródło: PKO Bank Polski