Misją ECCO Walkathonu jest pobudzenie wrażliwości ludzi na potrzeby innych, zachęcenie do aktywności fizycznej, która przyczynia się do poprawy jakości naszego życia i w końcu, organizowanie wspólnego działania, które może mieć wpływ na otaczający nas świat i uczynić go lepszym. Uczestnicy marszu atrakcyjnie i zdrowo spędzają czas, a przy okazji gromadzą pieniądze dla tych, którzy ich potrzebują. Pierwszy ECCO Walkathon odbył się w 1999 roku w Kopenhadze. W kolejnych latach dołączyły Niemcy, Stany Zjednoczone, Japonia, Norwegia i Szwecja. W tym roku ECCO Walkathon będzie miał premierę w Polsce – 24 września na warszawskiej Agrykoli.
ECCO Walkathon jest imprezą dobroczynną, która wprowadza w życie wartości i wizje firmy ECCO. Pomysłodawcą i organizatorem tej – światowej już – imprezy dobroczynnej jest założyciel ECCO Karl Toosbury. Chciał podzielić się sukcesem swojej firmy i korzyściami z niego płynącymi. U podstaw ECCO Walkathonu leży wiara w Społeczną Odpowiedzialność Biznesu (Corporate Social Responsibility – CSR), która jest czymś więcej niż działalnością charytatywną. Polega na założeniu, że firma osiągająca zyski uwzględnia w swoich działaniach kwestie społeczne. Dzięki CSR potrzeby klientów są zaspokajane przy jednoczesnym spełnianiu oczekiwań pozostałych stron: pracowników, dostawców i lokalnej społeczności. Firmą, która w praktyce realizuje wzorce bezinteresownej pomocy jest ECCO, gdzie panuje przekonanie, że należy być odpowiedzialnym nie tylko za siebie,
ale również za innych.
Zasady uczestnictwa
Przedsięwzięcie opiera się na prostym pomyśle. Uczestniczy mają do wyboru trzy malownicze trasy spacerowe stolicy, zróżnicowane stopniem trudności i długością: 6km – z Agrykoli przez Park Łazienkowski do Parku Ujazdowskiego i z powrotem, 10km – z Agrykoli do Starego Miasta i z powrotem, lub 15 km – z Agrykoli do Cytadeli i z powrotem. Za każdy pokonany kilometr ECCO – organizator akcji – wpłaca na konto fundacji 4 zł.
Do kogo trafią pieniądze?
Udział w ECCO Walkathonie może wziąć każdy, bez względu na wiek, płeć, czy wykonywany zawód. Ze względu na różnorodność uczestników i wartości, które wyznają wybrano trzy różne organizacje charytatywne, na które można przeznaczyć „wychodzone” przez siebie pieniądze. Są to fundacje prowadzące działalność dobroczynną na rzecz ratowania środowiska naturalnego, zdrowia oraz dzieci – głównych wartości wyznawanych w ECCO. Każda organizacja przygotowała jeden projekt, na który zostaną przekazane pieniądze. To uczestnik ECCO Walkathonu wybiera organizację i cel, który pragnie wspomóc. Do wyboru ma jedną z trzech fundacji, z którymi organizator nawiązał współpracę:
Polska Akcja Humanitarna, która planuje instalacje systemów wodno-sanitarnych w szkołach w Afganistanie.
Projekt jest odpowiedzią na potrzeby młodych Afgańczyków, którzy chcą się uczyć. W wyniku 23-letnich działań wojennych na terenie Afganistanu zniszczeniu uległa infrastruktura szkolna. W szkołach brakuje klas, toalet, podstawowych sprzętów, takich jak ławki, krzesła czy tablice. Za pieniądze zebrane podczas ECCO Walkathonu w zespole szkół Neswan Prozha Jadid i Abdul Qader Bedil w Kabulu zostaną wybudowane nowe toalety, a istniejące zostaną wyremontowane. Ponadto projekt zakłada zapewnienie 18 000 dzieci w obu szkołach bezpośredniego i nieograniczonego dostępu do zdrowej wody pitnej. Celem projektu jest ochrona zdrowia, a przede wszystkim szeroko zakrojone działania profilaktyczne. Zapewnienie bezpośredniego dostępu do zdrowej wody pitnej i odpowiedniej higieny umożliwią tym młodym ludziom godny start w dorosłe życie.
WWF (międzynarodowa organizacja ekologiczna), która chce stworzyć centrum edukacyjne, gdzie dzieci dowiedzą się, jak pomóc w ocaleniu ginących gatunków zwierząt.
WWF dąży do uświadomienia najmłodszym konsekwencji kupowania egzotycznych pupili,
które najczęściej pochodzą z przemytu. Dla przemytników zwierzęta są towarem, który
jak broń czy narkotyki pakuje się po kilkadziesiąt czy kilkaset sztuk w rozmaite pudła, skrzynie, torby, przemyślne schowki, i ukrywa na statkach, w samochodach czy w pociągach. Zwierzęta podróżują po kilkadziesiąt godzin w straszliwym ścisku, bez wody, światła i pożywienia. Średnio dziewięć na dziesięć z nich ginie! Młodzi ludzie decydując się na taki zakup nie są świadomi konsekwencji swojego działania. Nie zdają sobie sprawy z tego, w jaki sposób zwierze, które chcą nabyć, znalazło się w sklepie. Dlatego WWF chce przeprowadzić akcję edukacyjną, w czasie której młodzi ludzie poznają problemy ginących gatunków i dowiedzą się jak mogą pomóc w ich ocaleniu.
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, które zebrane podczas ECCO Walkathonu pieniądze przeznaczy na szkolenie i instalację defibrylatorów w Warszawie.
Widok niewielkich defibrylatorów wiszących na ścianach terminali portów lotniczych, czy na stacjach metra nie jest już niczym nadzwyczajnym w wielu miastach Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Przyjęcie podobnego rozwiązania w Polsce pozwoli uratować każdego roku tysiące osób. Defibrylacja wykonana przed przybyciem pogotowia daje szansę przeżycia ofiary nagłego zatrzymania krążenia. Każdego roku w Polsce odnotowuje się ponad 8 000 przypadków nagłej śmierci. Aż 90% stanowią zgony wywołane zatrzymaniem krążenia. Jedyną skuteczną metodą przywrócenia prawidłowej pracy serca jest defibrylacja elektryczna. Aby możliwe było ratowanie życia w ten sposób konieczne jest wprowadzenie do powszechnego użycia automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Taką szansę daje rozmieszczenie ich w miejscach dużych skupisk ludzi, takich jak: lotniska, centra handlowe, dworce kolejowe, stacje metra, kina, hale widowiskowe, obiekty sportowe czy stacje benzynowe. Dzięki temu defibrylację będzie można wykonać odpowiednio wcześnie i uratować ludzkie życie. Poprzez naszą akcje chcemy nie tylko zdobyć środki na zakup pierwszych defibrylatorów i szkolenie ochotników ale przede wszystkim zwrócić uwagę na problem i konieczność zmian przestarzałych przepisów prawnych ograniczających w naszym kraju możliwość skutecznej pierwszej pomocy w nagłym zagrożeniu życia.
Odpowiedzialność nie tylko za siebie
ECCO Walkathon realizując założenia CSR niesie bezinteresowną pomoc, stanowi alternatywę dla mechanizmów wolnego rynku i niedostatecznego zaangażowania państwa w pomoc społeczną. Firma ECCO osiągając sukces nie zamknęła się na potrzeby społeczności i dąży do poprawy sytuacji tych najbardziej potrzebujących. Odpowiedzialność według ECCO to nie tylko odpowiedzialność za siebie, ale i zachęcanie innych do robienia więcej niż się od nich oczekuje. Dlatego pieniądze są przekazywane fundacjom dopiero po przebyciu przez uczestnika jednej z trzech trasy ECCO Walkathonu. Pośrednikiem w tym przedsięwzięciu może zostać każdy, kto przejmie inicjatywę i zdecyduje się na wzięcie udziału w Spacerze Ludzi Dobrej Woli.