Zespół kierowany przez Piotra Bujaka – podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu – zajął pierwsze miejsce w głównym rankingu łącznie dla wskaźników makro i rynkowych oraz zwyciężył w rankingu prognoz wskaźników makroekonomicznych. Fundamentem sukcesu okazały się trafne założenia dotyczące siły rynku pracy oraz sprawnego odrobienia pandemicznych strat w gospodarce.
Piotr Bujak, Marta Petka-Zagajewska, Urszula Kryńska, Marcin Czaplicki, Kamil Pastor i Michał Rot. To skład zespołu ekonomistów, który poradził sobie najlepiej w Polsce z przewidywaniem wartości wskaźników gospodarczych w warunkach podwyższonej zmienności i niepewności charakteryzującej 2021 rok.
– Utrzymanie się na szczycie bywa o wiele trudniejsze niż jego zdobycie. Dlatego ponowne zwycięstwo w podsumowującym rok konkursie prognostycznym „Parkietu” jest dla nas bardzo cenne. Zwycięstwo cieszy tym bardziej, że zmieniona w tej edycji metodologia rankingu, zniwelowała znaczenie przypadku i zwiększyła wagę najważniejszych rynkowych wskaźników gospodarczych. Było to szczególnie istotne w kontekście pandemicznej zmienności i wagi wydarzeń gospodarczych w 2021 roku. Nasz sukces nie byłby możliwy bez regularnej współpracy ekonomistów z różnymi jednostkami banku. Wszystkim którzy pomogli nam w jego osiągnięciu bardzo dziękuję – podkreśla Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, który na dorocznej gali „Parkietu” odbierze tytuł Ekonomisty Roku.
Konkurs krótkoterminowych prognoz „Parkiet” organizuje już od 2005 r. W 2021 roku wzięły w nim udział 24 zespoły analityczne. Na co dzień raporty analityczne ekonomistów PKO Banku Polskiego można śledzić na stronie Centrum Analiz oraz na profilu @PKO_Research na Twitterze.
Źródło: PKO BP