Jak branża faktoringowa ocenia ubiegły rok?
Możemy ocenić ubiegły rok tylko i wyłącznie dobrze, ponieważ był to rok rekordowy dla faktoringu. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów wypracowały obroty w wysokości 32,9 miliarda złotych, to jest 75% więcej niż w 2007 roku. Szacujemy, że cały rynek faktoringowy w Polsce osiągnął obroty w wysokości 47,9 miliarda złotych, to jest około 56% więcej niż w roku 2007.
Jakie wyzwania stoją przed branżą faktoringową w nadchodzących miesiącach? Jakie zagrożenia wynikają z kryzysu?
Naszym wyzwaniem jest utrzymanie wysokiej dynamiki rozwoju rynku faktoringowego, choć na pewno nie będzie ona tak wysoka jak w roku 2008. Ostrożnie, ale realnie szacujemy wzrost w 2009 roku na poziomie 10%.
Dużym zagrożeniem jest oczywiście rosnący koszt pieniądza na rynku. Wszystkie firmy faktoringowe muszą refinansować się w bankach, a więc problemem staje się dla nas koszt pieniądza, jak i jego dostępność. Drugim zagrożeniem jest spadek eksportu – dlatego, że to będzie miało odzwierciedlenie w spadku obrotów w faktoringu eksportowym. Trzecim ważnym zagrożeniem, które widzimy, jest spadek aktywności przedsiębiorstw, naszych klientów. Im będą mieli mniejsze obroty, tym nasze obroty faktoringowe będą niższe.
Jak wygląda obecna oferta faktoringu na tle innych form finansowania? Jakie są jego koszty? Jakie są zalety i wady faktoringu i jakie firmy korzystają z tego rodzaju usług?
Jeżeli spojrzymy na naszą strukturę obrotów, to możemy powiedzieć, że dzisiaj głównie sprzedajemy klientowi faktoring pełny, to jest taki, w którym faktor przyjmuje ryzyko wypłacalności od kontrahentów swojego klienta. Aż ponad 50% naszego portfela to faktoring pełny. Drugim istotnym elementem w naszej ofercie jest faktoring eksportowy, czyli taki, w którym finansujemy naszych eksporterów. Około 20% naszego portfela to faktoring eksportowy.
Podstawową zaletą faktoringu jest jego stosunkowo łatwa dostępność w porównaniu z kredytem. Analiza zdolności faktoringowych trwa zazwyczaj krócej, a firmy o słabszym standingu finansowym mogą uzyskać faktoring, w przeciwieństwie do możliwości uzyskania kredytu w banku. Ponadto, faktoringiem przedsiębiorca może finansować swoją potrzebę w danej chwili. Co to oznacza? Oznacza to, że mam należności handlowe i potrzebuję pieniędzy, w związku z czym idę do instytucji faktoringowych i oferuję swoje należności, a w zamian dostaję pieniądz. Tak łatwo z kredytem w banku na pewno nie będzie. Faktoring jest bardzo dobrym elementem finansowania bieżącej działalności dla firm, które mają znaczący portfel odbiorców, prowadzą działalność z odroczonym terminem płatności, jak również dla firm charakteryzujących się sezonowością sprzedaży.
Jak wygląda polski rynek faktoringowy? Kto jest głównym graczem? Jaka jest konkurencja? Czy można spodziewać się pojawienia nowych graczy z Polski czy zagranicy?
Możemy powiedzieć, że charakterystyką polskiego rynku faktoringowego jest to, że 68% obrotów wypracowanych jest przez członków Polskiego Związku Faktorów (PZF) i oni dominują na rynku. Wśród firm Polskiego Związku Faktorów liderem jest ING Commercial Finance, wice-liderem – Pekao Faktoring, również „na pudle” z trzecią lokatą znajduje się Polfactor. Konkurencją dla specjalistycznych firm faktoringowych są banki, które oferują faktoring w ramach swojej oferty produktowej dla przedsiębiorstw. W obecnej sytuacji ekonomicznej i finansowej raczej nie spodziewałabym się spektakularnych wejść na polski rynek ani ze strony graczy krajowych ani zagranicznych.
Banki coraz chętniej rozwijają lub startują z ofertą faktoringu. Z czego to wynika?
Faktoring jest atrakcyjnym, alternatywnym dla kredytu rozwiązaniem dla przedsiębiorstw w zakresie pozyskiwania finansowania. Dlatego banki wiedzą, że powinny rozszerzać swoją ofertę finansowania przedsiębiorstw. Dla banków faktoring jest też mniej ryzykownym instrumentem finansowania niż kredyt, ponieważ opiera się na portfelu odbiorców klienta. W związku z tymi dwoma cechami faktoringu banki decydują się włączyć go do swojej oferty. Szczególnie w obecnej, trudnej sytuacji rynkowej faktoring, ze względu na swoją dużą dostępność, jest instrumentem, który może z powodzeniem zastąpić kredyt w finansowaniu bieżącej działalności przedsiębiorstw.
Na czym polega inicjatywa Europejskiego Forum Branży Faktoringowej i Finansowania Należności? Jakie oczekiwania względem tego podmiotu ma PZF?
Polski Związek Faktorów (PZF), jako jeden ze współzałożycieli inicjatywy Europejskiego Forum Branży Faktoringowej i Finansowania Należności, oczekuje, że rozwiązania legislacyjne dotyczące faktoringu będą inicjowane właśnie przez Forum oraz że dzięki lobbingowi instytucji europejskich Forum zapewni, iż europejskie prawodawstwo będzie ochraniało rozwój faktoringu. PZF chce być jednym z inicjatorów pozytywnych rozwiązań dla rozwoju faktoringu nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Chcemy dbać o interesy branży faktoringowej w Polsce tam, gdzie będą się rodzić wszelkie unormowania prawne dla Europy, także dla Polski.
Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl.
Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?
Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.
Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/! |
Źródło: Bankier.pl