Opóźnione płatności od zawsze stanowią wyzwanie dla kontrahentów. Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią COVID-19 dodatkowo przyczynia się do powstawania zatorów płatniczych i spowalniania realizacji transakcji. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, 63 proc. podmiotów z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw twierdzi, że po wybuchu pandemii ma większy problem z uzyskiwaniem na czas płatności. Równocześnie, 27 proc. ankietowanych celowo wstrzymuje przelewy, by mieć rezerwę „na czarną godzinę” .
W pandemicznej rzeczywistości zatory płatnicze uniemożliwiają właścicielom firm utrzymanie płynności, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do upadku działalności. Analitycy wskazują, iż w dobie koronowirusa aż 7 na 10 przedsiębiorstw obawia się o swoją kondycję finansową. Ten problem szczególnie mocno dotyka mniejszych firm .
W okresie recesji gospodarczej wiele firm traci źródła dochodu lub wstrzymuje pieniądze „na czarną godzinę”. Ponadto zawsze na rynku istnieje grupa nieuczciwych kontrahentów, którzy celowo nie wypłacają środków swoim partnerom oraz grupa podmiotów, która traci fundusze w wyniku podjęcia złych decyzji. Niniejsze działania powodują efekt tzw. „błędnego koła”. Wstrzymanie wypłat należnych środków pieniężnych danym odbiorcom, często zmusza ich do podjęcia podobnych działań wobec kolejnych podmiotów.
Na szczęście na rynku istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym właściciele firm mogą minimalizować następstwa wystąpienia zatorów płatniczych. Jednym z nich jest oferta fintechów specjalizujących się w produktach wspierających poprawę płynności finansowej prowadzonej działalności. Umożliwiają one bardzo szybkie pozyskanie środków, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą na bieżąco pokrywać swoje zobowiązania. Tym samym nie są uzależnieni od terminowego regulowania faktur przez kontrahentów. Jednym z takich fintechów, zapewniających polskim firmom finansowanie w sytuacji kryzysowej, jest Lidya. Platforma ta ocenia otrzymane wnioski w ciągu 24 godzin dzięki wykorzystaniu nowych technologii i zaawansowanych algorytmów, co pozwala firmom uzyskać szybki dostęp do gotówki po konkurencyjnej stawce. Wystarczy zaledwie kilka minut, by złożyć zapytanie za pośrednictwem bezpiecznej platformy. Wykorzystuje ona autorski model scoringowy oceny zdolności kredytowej, a także własny algorytm wyceny ofert, uwzględniający szacowanie poziomu ryzyka dla każdego klienta indywidulanie. Finansowanie w całości opiera się na przepływach pieniężnych, bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń, poręczeń czy współsygnatariuszy.
Dzięki rozwiązaniom oferowanym obecnie przez rynek możliwe jest zminimalizowanie ryzyka powtórzenia się sytuacji z 2012 roku. Problemy z płynnością, które 8 lat temu dotknęły największych graczy z rynku budowalnego, przełożyły się na spowolnienie płatności w całej branży. Doprowadziło to do upadłości wielu obsługujących ich firm transportowych, dystrybutorów artykułów detalicznych, jak i sklepów . Istotne jest, abyśmy wyciągnęli wnioski z przeszłości i udzielili MŚP wsparcia finansowego, którego potrzebują. Da im to wtedy możliwość przetrwania i rozwoju w warunkach obecnego kryzysu, bogacenia się i zatrudnienia pracowników oraz wpływu na zróżnicowanie gospodarcze.
Ercin Eksin, współzałożyciel firmy Lidya