W połowie bieżącego roku wszyscy pracownicy windykacji terenowej oraz osoby nadzorujące i koordynujące ich pracę będą posiadały licencję detektywa. – Do dziś egzamin dla ubiegających się o licencję detektywa zdała większość pracowników. Pozostali są w trakcie przygotowywania się do egzaminu – mówi Anna Tłuściak – Wiceprezes Zarządu odpowiedzialna za windykację należności w Euler Hermes Zarządzanie Ryzykiem.
Posiadanie licencji jest dodatkowym poświadczeniem kwalifikacji i wiedzy pracowników działu windykacji oraz ich predyspozycji, niezbędnych do prowadzenia procesu odzyskania należności. Każda osoba, starająca się o licencję jest zobligowana do zdania egzaminu, który swoim zakresem obejmuje między innymi tematykę związaną z organizacją i funkcjonowaniem organów sprawiedliwości, ochroną danych osobowych i informacji niejawnych oraz obowiązującym prawem (w tym cywilnym i karnym). Musi także cieszyć się nieposzlakowaną opinią oraz przedstawić zaświadczenie o niekaralności.
Licencja detektywa, poza potwierdzeniem kwalifikacji, daje windykatorom szereg uprawnień, które nie pozostają bez wpływu na skuteczność windykacji. Posługiwanie się tytułem detektywa ułatwia dostęp do informacji od osób fizycznych, firm, instytucji a także organów administracyjnych. Umożliwia również zbieranie informacji o osobach fizycznych. To istotne, bo mimo iż Euler Hermes działa w sektorze B2B, osoby fizyczne – przede wszystkim właściciele przedsiębiorstw – mają decydujący wpływ na ich funkcjonowanie. Zebrane przez detektywów informacje, w ramach prowadzonego zlecenia, mogą być gromadzone i przetwarzane. Dotyczy to przede wszystkim spraw wynikających ze stosunków gospodarczych (m.in. wykonanie zobowiązań majątkowych, zdolności płatnicze, sprawdzanie wiarygodności potencjalnych klientów).
– Detektywi będą prowadzić sprawy, związane z odzyskiwaniem długów w imieniu naszych klientów. Będą ponadto świadczyć usługi na rzecz spółek wchodzących w skład grupy Euler Hermes, przede wszystkim Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes. Na ich zlecenie będą sprawdzać między innymi wiarygodność informacji dotyczących zgłaszanych szkód. Zebrane przez detektywów dane będą także wykorzystywane w procesie oceny ryzyka kredytowego oraz ustalaniu ratingu firm – dodaje Anna Tłuściak.