Do 75 zwiększyła się liczba banków, które zadeklarowały prowadzenie w Polsce działalności transgranicznej – poinformowała Komisja Nadzoru Bankowego. Polega ona na świadczeniu usług bankowych bez posiadania placówek na danym terenie. Taka możliwość pojawiła się po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
Jak podaje „Parkiet” w pierwszych dwóch tygodniach ubiegłego miesiąca deklarację działania w Polsce złożyły austriacki Niederosterreichische Landesbank oraz węgierski OB Bank, należący do grupy Banca Intesa, jednej z największych instytucji kredytowych we Włoszech.
Nadzór bankowy podał, że trzy polskie banki zamierzają prowadzić działalność transgraniczną w innych państwach Unii Europejskiej. Chęć działania w trzech republikach bałtyckich zgłosił WestLB Bank Polska. Inny bank o niemieckim rodowodzie NordLB zadeklarował prowadzenie działalności w… Niemczech.
Trzeci polski bank, zgłaszający zamiar działania w innym państwie UE, to Millennium, który jako cel obrał sobie Francję.
Z wczorajszej informacji KNB wynika, że holenderski ABN Amro będzie kolejną – po Svenska Handelsbanken i Dresdner Banku – instytucją, która zmieni status ze spółki akcyjnej w oddział. Dzięki temu zwiększą się m.in. możliwości udzielania kredytów. Pojawi się również możliwość tańszego finansowania działalności niż do tej pory.