Kapituła jubileuszowej piątej edycji konkursu Dyrektor Finansowy Roku, zorganizowanego z inicjatywy ACCA, Euler Hermes oraz magazynu Forbes, przyznała główny laur i tytuł Dyrektora Finansowego Roku 2009 Mariuszowi Machajewskiemu, Wiceprezesowi Zarządu i Dyrektorowi ds. Ekonomiczno-Finansowych Grupy Lotos SA.
28 kwietnia 2010 r. w warszawskim hotelu Sheraton odbyła się gala prestiżowego konkursu Dyrektor Finansowy Roku. Ideą konkursu jest wybór najlepszych dyrektorów wyróżniających się profesjonalizmem, etyką oraz skutecznością w działaniu przy zmiennych warunkach gospodarczych. Promowanie i wyróżnianie CFO jest szczególnie istotne w okresie dekoniunktury. Miniony rok był dla kadr menadżerskich przełomowym okresem i praktycznym sprawdzianem z zarządzania przedsiębiorstwem.
Dyrektorzy finansowi stanęli przed wyzwaniem utrzymania płynności w spółkach, pozyskania kapitału, czy też zarządzania ryzykiem kursowym w niestabilnej gospodarce. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń i aplikacji do tytuły Dyrektor Finansowy Roku 2009, kapituła, złożona z niezależnych ekspertów – osób zaufania publicznego oraz aktywnych zawodowo finansistów – wyłoniła trzech laureatów: Przemysława Dąbrowskiego, Wiceprezesa Zarządu Grupy PZU, Wojciecha Grzegorza Jachimczyka, Dyrektora Finansowego Zakładów Tłuszczowych „Kruszwica”, oraz Mariusza Machajewskiego, Wiceprezesa Zarządu i Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Grupy Lotos. Kandydaci byli oceniania na podstawie informacji nadesłanych w ankietach konkursowych. Głównymi kryteriami oceny były m.in.: osiągnięcia zawodowe, kwalifikacje i wykształcenie, wkład w budowę pozycji konkurencyjnej firmy, przebieg kariery zawodowej, umiejętność przezwyciężania kryzysów, solidność zawodowa i etyka, doświadczenie w pozyskiwaniu środków finansowych oraz wyniki ekonomiczne firmy.
Zwycięzcą za dokonania w roku 2009 został Mariusz Machajewski, nadzorujący finanse Grupy Lotos. Został nagrodzony za skuteczne pozyskanie finansowania zewnętrznego na realizację programu inwestycyjnego Program 10+, który pod względem skali i znaczenia jest jednym z największych przedsięwzięć realizowanych w polskiej gospodarce do 2010 roku, także za bardzo dobre wyniki finansowe spółki w roku 2009 oraz szczególne kompetencje w zakresie zarządzania ryzykiem i restrukturyzacji.
Źródło: Talking Heads PR