IPS oferuje organizacjom pożytku publicznego umieszczenie ich nazwy oraz numeru KRS na stałe w programie do wypełniania zeznania PIT. Dzięki temu osoby korzystające z programu, które nie wiedzą, komu chcą przekazać swój 1 proc. podatku, mogą bez zastanowienia spełnić dobry uczynek. Dzięki temu zabiegowi organizacja wpisana w programie ma szansę pozyskania dodatkowych pieniędzy.
IPS twierdzi, że wszystko to robi całkowicie bezinteresownie. Jednak okazuje się, że bezinteresowność firmy IPS ma swoją cenę. Od każdej organizacji pożytku publicznego, którą umieści w programie, żąda za usługę zapłaty kilkuset złotych. Ale to nie koniec. Organizacje muszą taże przekazać na konto Fundacji „Nasza Szkoła”, której właścicielem jest IPS10 proc. od różnicy pomiędzy tym, co zebrały rok temu, a tym, co zbiorą w tym roku. Mogą to być kwoty idące nawet w miliony złotych. Takie działanie wywołało już oburzenie innych organizacji pożytku publicznego.
– Nie podoba mi się bezmyślne przelewanie 1 proc. podatku na pierwszą z brzegu organizację. Chciałbym, by za przekazaniem tych pieniędzy szło poparcie dla jej działalności – twierdzi Piotr Kławsiuć z Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. – Ale najgorsze jest to, że podatnicy są przy tym wprowadzani w błąd. Bo nie wiedzą, że część ich darowizny zasili konto zupełnie kogoś innego.
Ważny jest nie tylko aspekt moralny całej sprawy.
– Zgodnie z art. 20 pkt 5 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie pieniądze, które organizacja uzyska z 1 proc. podatku, jest zobowiązana przeznaczyć na prowadzoną przez siebie działalność pożytku publicznego – informuje Bożena Diaby, dyrektor Biura Promocji i Mediów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Oznacza to, że pieniądze z darowizny w żadnym wypadku nie mogą być przekazywane na żadne inne cele. Tym bardziej opłacanie firmy całkowicie komercyjnej.
IPS nic sobie z tego nie robi. W ofercie wysłanej w tym roku do organizacji pozarządowych podkreśla swoją skuteczność- sugeruje np., że głównie dzięki rekomendacji i reklamie zamieszczonej w jej programie „PIT-y 2007” Fundacja „Dzieło Pomocy św. Ojca Pio” uzyskała w ubiegłym roku kwotę ponad 16 mln zł.
Firma IPS nie chce komentować całej sprawy, nie chce też podać, ile OPP skusiła w tym roku. – Takie informacje udzielane są jedynie OPP, z którymi podpisaliśmy umowy – mówi Leszek Szmurło z biura IPS.