Liczba udzielonych przez organ rentowy ulg pozostaje od kilku lat na podobnym poziomie. Eksperci są jednak zgodni, że w czasie kryzysu coraz więcej firm będzie zainteresowanych ubieganiem się o ulgi.
Za długi egzekucja
Stanisławowi Karlińskiemu, drobnemu rzemieślnikowi z Warszawy, ZUS zajął dwa lata temu nieruchomość za niezapłacenie 5 tys. zł składek ubezpieczeniowych. Organ rentowy ustanowił hipotekę przymusową na jego nieruchomości.
– Wszystko już spłaciłem – mówi Stanisław Karliński.
Można powiedzieć, że ZUS postąpił w takim przypadku standardowo. Często stosuje hipotekę przymusową, bo jest skuteczna. Domu czy mieszkania nie można z dnia na dzień ukryć albo sprzedać komuś, tak żeby nie wiedział, że jest obciążona. Warto pamiętać, że indywidualny przedsiębiorca może stracić swój dom czy mieszkanie. To groziło przedsiębiorcy z Warszawy. Indywidualni przedsiębiorcy i wspólnicy spółek osobowych (m.in. spółki cywilnej) odpowiadają za zobowiązania firmy całym osobistym majątkiem. Inaczej jest ze spółką kapitałową, na przykład z ograniczoną odpowiedzialnością. Ona za długi składkowe zapłaci własnym majątkiem, a nie osobistym jej wspólników.
Dyrektor oddziału ZUS oprócz hipoteki może ustanowić zastaw na majątku ruchomym dłużnika i prowadzić egzekucję administracyjną – najczęściej z jego rachunku bankowego.
– Przepisy nie określają kolejności podejmowanych przez dyrektora ZUS działań – mówi Agata Wiśniewska, dyrektor departamentu realizacji dochodów w Centrali ZUS.
Dodaje, że najpierw może on zastosować egzekucję, a potem zabezpieczenie albo odwrotnie. W praktyce nawet za dług wynoszący 500 zł ZUS może obciążyć nieruchomość.
Jakie kłopoty dla firmy powoduje zabezpieczenie majątku przez ZUS ? Czy uzyskanie ulgi w spłacie składek ubezpieczeniowych wstrzymuje egzekucję ? Co jest podstawą dla podjęcia decyzji o przyznaniu ulgi i umorzeniu zaległości? O ile ZUS może odroczyć płatność składek, których termin zapłaty jeszcze nie upłynął ?
Paweł Jakubczak
Więcej: Gazeta Prawna 24.02.2009 (38) – str.2-3