Rozmówcy gazety są przekonani, że „Belgowie przymierzają się do sprzedaży jakichś swoich aktywów. – Sondują, jakie jest zainteresowanie polskim bankiem – mówi bankier z jednej z międzynarodowych grup finansowych, który pragnie zachować anonimowość. – Ostateczne decyzje chyba jeszcze nie zapadły.
Fortis ma poważne kłopoty, które są wynikiem przejęcia części holenderskiej grupy ABN Amro, oraz ogólnoświatowego kryzysu finansowego spowodowanego załamaniem na rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych.”, czytamy w dzienniku.
Na pytanie „Rz”, czy proces sprzedaży banku faktycznie już się rozpoczął, Wilfried Remans, rzecznik prasowy grupy Fortis, odpowiedział: „– To są tylko plotki. Fortis Bank Polska jest częścią naszej strategii. – Grupa Fortis zadowolona jest z naszej działalności w Polsce i zgodnie ze swoją strategią nadal chce tę działalność rozwijać. Z kwartału na kwartał nasze zyski są coraz wyższe, a obecnie przygotowujemy się również do połączenia z Dominet Bankiem. Rozwijamy w Polsce usługi w zakresie IT i rozliczeń, świadczonych dla innych spółek grupy w całej Europie” – mówi Jan Bujak, wiceprezes polskiej spółki.
W styczniu tego roku banki Fortis i Dominet podpisały umowę, w której zobowiązały się do działań mających umożliwić ich połączenie. Od tego czasu m.in. powołały zespoły robocze, ustaliły warunki współpracy w zakresie integracji systemów IT, przygotowały strategię działalności detalicznej. Nowym bankiem pokieruje dotychczasowy prezes zarządu Fortis Banku i przewodniczący rady nadzorczej Dominet Banku, Alexander Paklons. Natomiast za rozwój oferty detalicznej odpowiadać ma Jacek Obłękowski, obecnie prezes zarządu Dominetu. Umowę na zakup 100 proc. akcji Dominet Banku Fortis podpisał 27 października 2006 r. Zakup Dominet Banku sfinalizowany został 21 marca 2007 r.
Więcej informacji w „Rzeczpospolitej”.