Znikają kredyty frankowe z mBanku, MuliBanku i Aliora. Do oferty PKO Banku Polskiego w końcu trafiają produkty z dzienną kapitalizacją. Meritum Bank ogranicza biurokrację – umowa karty kredytowej całkowicie przez internet.
W połowie tygodnia aż trzy z siedmiu banków umożliwiających kredytowanie w frankach szwajcarskich, ogłosiło rezygnację z udzielania kredytów mieszkaniowych w tej walucie. Alior oficjalnie wycofa franki w poniedziałek 22 sierpnia. Banki z Grupy BRE oprócz kredytów hipotecznych wstrzymują także sprzedaż kredytów samochodowych we frankach.
Chcesz kredyt we frankach? Pozostają cztery banki
Obecnie o pieniądze na zakup nieruchomości we frankach można starać się w czterech instytucjach – PKO Banku Polskim, Banku BPH, Nordei i Deutsche Banku. Pierwszy z wymienionych stosuje tak wysoką marżę, by możliwie jak najbardziej zniechęcić potencjalnych kredytobiorców od zadłużania się w helweckiej walucie. Przykładowo, marża w PKO BP bez wkładu własnego, na średniej wysokości kredyt kształtuje się ok. 7 proc., gdy standardowa wysokość przy kredytach w CHF nieco przekracza 4 proc. Deutsche Bank PBC zgodzi się na pożyczenie pieniędzy we frankach tylko w przypadku wysokich zarobków klientów ubiegających się o kredyt oraz ich nienagannej historii kredytowej. W tym przypadku pozostają dwa banki, w których ewentualnie można pożyczyć CHF – Bank BPH i Nordea Bank Polska.
MBank i Multibank nie rezygnują jednak całkowicie z kredytów walutowych. W swojej ofercie mają jeszcze euro, dolary i funty brytyjskie. Alior zaś pożyczy na mieszkanie również w euro.
PKO – nadszedł czas na produkty omijające podatek Belki
Największy bank w Polce – PKO Bank Polski w przeszłości z dystansem patrzył na nowinki w świecie finansów. Jednak w pierwszym kwartale bieżącego roku bank zaczął zmieniać wizerunek – poszerzył ofertę o nowe produkty, otworzył się na młodych ludzi. To nie koniec niespodzianek i nowości. W tym tygodniu bank wprowadził to, co w większości banków jest standardem – depozyty z dzienną kapitalizacją odsetek. Konto Oszczędnościowe Plus jest oprocentowane na poziomie 3,9 proc. w skali roku, trzymiesięczna lokata – 4,05 proc. lub 4,50 proc. w ofercie dla stałych klientów wpłacających nowe środki. Takie stawki jednak pozostawiają bankowego giganta w tyle za najkorzystniejszymi ofertami lokat.
Umowa karty kredytowej on-line w Meritum Banku
Klienci Meritum Banku mają możliwość założenia karty kredytowej bez wychodzenia z domu, unikając przy tym papierowych formalności. Podpis, który klient złożyłby na standardowej umowie, potwierdzany jest przez SMS. Aby klient mógł wnioskować o kartę, musi posiadać dostęp do bankowości elektronicznej. Posiadacze karty mają możliwość skorzystania z dodatkowych korzyści, jak na przykład premia finansowa za tankowanie i zakupy dokonane na stacjach benzynowych.
Banki poszerzają swoje oferty o produkty dostępne przez internet – obecnie stanie w kolejkach i załatwianie spraw bankowych tylko w oddziałach przechodzi do lamusa – klienci cenią wygodę i oszczędność czasu. Można się spodziewać, że banki, które jeszcze bronią się przed e-bankowością, zmienią taktykę, by nie stracić klienteli.
Hanna Hylińska,
Redaktor Bankier.pl
Źródło: Bankier.pl