Im dłuższy okres oszczędzania, tym więcej powinniśmy zainwestować w fundusze akcyjne. Dla bezpieczeństwa warto też część oszczędności ulokować w innych funduszach o odmiennej strategii inwestycyjnej. Wśród nich mogą być nie tylko obligacyjne, ale też na przykład takie, które inwestują na rynkach zagranicznych, w nieruchomości, fundusze z gwarantowaną stopą zwrotu, dynamicznej alokacji czy o podwyższonym ryzyku (tzw. fundusze hedgingowe).
Gdy zamierzamy oszczędzać tylko kilka lub kilkanaście miesięcy, nie warto ryzykować. Większość pieniędzy powinniśmy trzymać w banku lub w funduszach bezpiecznych (raczej pieniężnych niż obligacyjnych). Jeżeli akceptujemy większe ryzyko, możemy przeznaczyć na zakup jednostek funduszy akcyjnych 10 – 20 proc. Środków – radzi „Rzeczpospolita”.
Dłuższy okres inwestycji (na przykład 5-letni) pozwala już na podjęcie większego ryzyka. Trzeba jednak pamiętać, że im bardziej zbliżamy się do momentu wycofania pieniędzy, tym większą ostrożność musimy zachować. Jeżeli więc zarobiliśmy na funduszach akcyjnych, powinniśmy stopniowo przenosić oszczędności do funduszy bezpieczniejszych, aby nie stracić na finiszu.