Przed poniedziałkową sesją BPH jako ostatni z banków notowanych na warszawskiej giełdzie opublikował rezultaty swojej działalności w III kwartale 2010 roku. Chociaż narastająco wyniki banku wciąż są pod kreską, to wyjście na plus w ostatnim kwartale spotkało się z pozytywnym odbiorem inwestorów.
Udany trzeci kwartał mieli w zasadzie wszyscy reprezentanci sektora bankowego w III kwartale. Według obliczeń analityków Expandera, sumaryczne zyski netto notowanych na GPW banków wzrosły w tym okresie o 28,6%. Tylko dwa banki odnotowały zyski gorsze niż rok wcześniej. Były to Bank Handlowy i ING BSK. Jednak nawet w przypadku tych banków rezultaty były lepsze niż tego oczekiwali analitycy.
Narastająco od początku roku tylko Bank BPH nie poprawił swoich rezultatów w stosunku do odpowiedniego okresu roku poprzedniego. Trzy kwartały 2010 roku przyniosły w sumie bankom zyski o 36,8% większe niż te osiągnięte w pierwszych dziewięciu miesiącach roku 2009. Tak duża dynamika wzrostu nie powinna jednak dziwić, ponieważ początek poprzedniego roku był okresem, na którym swoje piętno odcisnął globalny kryzys finansowy.
Ważona kapitalizacją spółek średnia zmiana zysku za ostatnie 12 miesięcy przypadającego na średnią liczbę wyemitowanych w tym okresie akcji uległa poprawie zarówno w stosunku do poprzedniego kwartału jak i rok do roku odpowiednio o 2,9% i o 52,7%. Ogólnie rzecz biorąc, po publikacji wyników finansowych ceny akcji banków rosły szybciej niż indeks WIG 20. Przeciętna zmiana kursu akcji banków przewyższała wzrost indeksu największych spółek o niemal 0,9%.
Większość giełdowych banków miała na koniec września współczynnik wypłacalności wyższy niż rok wcześniej. Współczynniki wszystkich banków były dużo wyższe niż minimalny poziom 8% określony w ustawie Prawo bankowe. Świadczy to o bezpieczeństwie polskiego sektora bankowego, którego znaczną większość reprezentują notowane na GPW podmioty.
W raporcie o sytuacji banków opublikowanym przez KNF 8 listopada br., zysk netto polskich banków komercyjnych narastająco po trzech kwartałach był większy o 25,9% niż rok wcześniej. Współczynnik wypłacalności dla banków komercyjnych wyniósł według raportu KNF 13,9% i był o 1,7 p.proc. wyższy niż we wrześniu 2009.
Źródło: Expander