Ubiegły tydzień był już trzecim z rzędu, w trakcie którego giełdowe indeksy na całym świecie zdecydowanie zniżkowały. Na tle wskaźników największych giełd światowych, nasz WIG20 prezentował się całkiem nieźle i to mimo potężnej czwartkowej przeceny.
W skali pięciu poprzednich sesji stracił łącznie niecałe 3,5 proc. W tym samym czasie we Frankfurcie spadek sięgnął ponad 8,5 proc., a nowojorski Dow Jones osiągnął wartość o 4 proc. niższą niż tydzień wcześniej. Niemiecki DAX znalazł się tym samym na poziomie najniższym od września 2009 r., czyli od prawie dwóch lat. Choć trudno się spodziewać, że spadki będą kontynuowane w najbliższym czasie z takim nasileniem, jak dotychczas, to niestety niewiele sygnałów wskazuje na możliwość bardziej zdecydowanej poprawy sytuacji na rynkach akcji. W tym tygodniu nie zabraknie ważnych danych dotyczących stanu gospodarek zarówno europejskiej, jak i amerykańskiej. Po niedawnej serii pesymistycznych publikacji makroekonomicznych, nie należy oczekiwać, że nowe informacje ten obraz radykalnie poprawią. Inwestorzy będą z niecierpliwością i nadzieją oczekiwać piątkowego wystąpienia Bena Bernanke, szefa amerykańskiej rezerwy federalnej. Spekuluje się bowiem, że Fed ponownie przyjdzie na ratunek słabnącej gospodarce. Wcześniej jednak, we wtorek, opublikowane zostaną wskaźniki aktywności przemysłu w Chinach i strefie euro. W ich przypadku oczekiwania są raczej pesymistyczne. Jeśli jednak okazałyby się choć trochę lepsze niż szacują analitycy, indeksy giełdowe z pewnością zareagują wzrostem.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
• Inwestorzy nadal z niepokojem będą śledzić informacje makroekonomiczne. Nadzieję na poprawę sytuacji na rynkach może przynieść Fed, zapowiadając wsparcie dla słabnącej gospodarki.
• Na tle wskaźników największych giełd światowych, nasz WIG20 prezentował się całkiem nieźle i to mimo potężnej czwartkowej przeceny.
Rynki nieruchomości
Większość notowanych na warszawskiej giełdzie firm deweloperskich nie podała jeszcze swoich wyników finansowych za drugi kwartał tego roku, jednak z tych, które już poznaliśmy wyłania się dość zróżnicowany obraz. Marvipol, specjalizujący się w sektorze mieszkaniowym znacznie zwiększył zyski. W pierwszej połowie 2011 r. firma wypracowała 34,4 mln zł zysku netto, poprawiając wynik o prawie 250 % w stosunku do analogicznego okresu 2010 r.
GTC, typowy przedstawiciel segmentu nieruchomości komercyjnych, bardzo wyraźnie zawiódł, ponosząc w II kw. 185,4 mln zł skonsolidowanej straty netto. Po części z powodu przeszacowania wartości niektórych nieruchomości.
Mieszkaniowy Gant sygnalizuje, że okres wakacyjny nie wpłynął negatywnie na sprzedaż lokali i w tym roku powinna być ona zbliżona do tej z minionego roku.
Od dewelopera
Firma Rajbud Development rozpoczęła sprzedaż mieszkań w swojej nowej inwestycji – „Osiedlu Rodzinnym” zlokalizowanym w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Warszawskiej. Projekt składa się z dwóch czterokondygnacyjnych budynków wielorodzinnych, oferując bezczynszowe mieszkania jedno i dwupoziomowe o pow. od 28 do 100 m kw. Do lokali przylegać będą balkony, a w podziemiach budynków znajdą się komórki lokatorskie i garaż. Na terenie osiedla powstaną również dwa place zabaw, a cały obiekt będzie chroniony i monitorowany. Termin oddania lokali do użytku planowany jest na IV kwartał 2012 roku.
Źródło: Home Broker