Zarządzanemu przez pracowników ZUS Funduszowi Rezerwy Demograficznej (FRD) udało osiągnąć od początku roku znacznie niższe straty niż w przypadku OFE. Fundusz osiągnął też wyższą od wszystkich 15 OFE trzyletnią stopę zwrotu – 18,3%., podczas gdy średnia ważona dla OFE wyniosła niecałe 12,6%.
Jak to możliwe, że taki twór osiąga wyniki lepsze od „instytucji finansowych”? Nie do końca jest prawdą, że to „pracownicy ZUS” byli lepsi od OFE. ZUS stosuje strategię pasywnego inwestowania. O decyzjach inwestycyjnych ZUS przesądza program stworzony kilka lat temu przy pomocy doradców zewnętrznych (zagranicznych) gdyż polskie „instytucje finansowe” za zarządzanie FRD chciały wziąć od ZUS wynagrodzenie jak „cygan za bakę”.
Stosowane przez OFE zarządzanie aktywne oznacza nabywanie i zbywanie instrumentów finansowych w zależności od aktualnych przewidywań dotyczących kształtowania się cen tych instrumentów na rynku finansowym w przyszłości. Natomiast zarządzanie pasywne oznacza nabywanie i zbywanie papierów wartościowych dla realizacji celu polegającego na tym, żeby zmiany wartości aktywów odzwierciedlały zmiany wartości określonego wcześniej indeksu Celem FRD w zarządzaniu portfelem akcji jest dążenie do tego, aby zmiany wartości aktywów funduszu odzwierciedlały zmiany wartości indeksu WIG.