PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościAnalizyInni spłacą Twój kredyt, czyli 3 metody na finansowanie mieszkania

Inni spłacą Twój kredyt, czyli 3 metody na finansowanie mieszkania

Analizy 22.08.2014 (09:43)
Kredyty

Chcesz kupić mieszkanie, ale z funduszami krucho? W tej sytuacji jest kilka milionów Polaków – od lat dane GUS wskazują na ogromny mieszkaniowy głód w kraju nad Wisłą. Szczęście w nieszczęściu polega jednak na tym, że zakup mieszkania można sfinansować na różne sposoby – kredyt hipoteczny to nie wszystko. Przeczytaj i sam wybierz formę w jakiejś zapłacisz za własne „M”.

W powszechnej świadomości mieszkanie można „zdobyć” na dwa sposoby – albo drogą dziedziczenia (po babci, dziadku) albo poprzez wielki kredyt hipoteczny, który spłacać będziemy do emerytury. Nie wszyscy mogą liczyć na spadek, nie wszyscy mają wysoką zdolność kredytową. Istnieją jednak inne metody na sfinansowanie zakupu mieszkania – czasem prostsze niż myślisz.

Cywilno-prawna pożyczka – o co chodzi?


Pamiętajmy, że pożyczka nie zawsze oznacza konieczność zaciągania kredytu bankowego. Można ją uzyskać od osób fizycznych – podpisuje się wówczas umowy cywilno-prawne. W umowie takiej określa się kim jest strona pożyczająca, a kim strona udzielająca pożyczki, jakie są ich wzajemne zobowiązania i uprawnienia. Ważne, aby w umowie zawrzeć informacje na temat wysokości pożyczki, wielkości odsetek i okresu w jakim ma być ona spłacona. Taka umową wiąże się z kosztami – należy pamiętać o uiszczeniu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatek płaci się od wartości pożyczki, a w przypadku pożyczki pieniężnej wartość podatki oblicza się poprzez pomnożenie kwoty umownej przez 2%. Sprawy podatkowe warto jednak skonsultować z osobą dobrze znającą meandry księgowości – pozwoli to uniknąć ew. problemów z fiskusem, a nam zapewni spokojny sen. Jaki jest największy plus takiego finansowania? Koszty. Oprocentowanie ustalane miedzy stronami umowy jest zwykle znacznie korzystniejsze od tego, jakie proponuje bank. Minusy? Znalezienie osoby gotowej udzielić nam takiej pożyczki może być dosyć kłopotliwe – jednak jeśli mamy taką możliwość warto o niej pomyśleć.

Inni spłacą Twój kredyt


Ty masz mieszkanie, kto inny spłaca kredyt? Marzenie czy sen oszusta? Ani jedno, ani drugie – to po prostu plan osoby ze smykałką do inwestowania. Ten model jest szczególnie popularny wśród rodziców posiadających studiujące dzieci. Scenariusz z reguły podobny – 19 latek rusza na studia do wielkiego miasta, a rodzice mając w perspektywie wieloletnie łożenie na wynajem, wolą kupić mieszkanie na kredyt i płacić do swojego koszyczka. Comiesięczna rata nie ciśnie domowego budżetu, bo w spłacie „pomagają” współlokatorzy latorośli, którzy płacą określoną sumę za wynajem. Przy założeniu, że kupujemy studentowi 2 pokojowy lokal, można przeznaczyć mu jeden pokój a drugi (większy) zostawić dla dwóch lokatorów.

Tyle konfiguracji, ile potrzeb. Najnowsze trendy wskazują, że trend do kupowania mieszkań na wynajem rośnie i przybiera różne odmiany – Zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie naszymi mieszkaniami nadmorskimi w Świnoujściu – zdradza Przemysław Stefanowski, dyrektor ds. marketingu PBG Erigo. – Zakup mieszkania nad morzem klienci traktują zwykle na jeden z trzech sposobów: klasycznie jako kupno własnego lokum, ale też jako wakacyjną bazę wypadową czy np. źródło zarobku. Lokale nad morzem często są wynajmowane letnikom – dodaje Stefanowski. Wystarczy rzut oka na wakacyjne oferty najmu lokali aby przekonać się, że takie rozwiązanie może przynosić naprawdę przyzwoite zyski – w okresie letnim turyści nie szczędzą grosza, a my nie tylko spłacimy ratę za mieszkanie, ale jeszcze zarobimy.

Kredyt niejedno ma imię


Teraz czas na tradycję w nowej odsłonie, czyli kredytowanie. To wciąż najpopularniejsza droga nabycia własnego „M”. Nie trzeba jednak od razu pakować się w wielkie odsetki – ogólne koszty kredytu można obniżyć. Jak? Po pierwsze na etapie negocjowania z bankiem oprocentowania. Po drugie poprzez wkład własny. Zasada jest prosta – im więcej wkładu własnego, tym taniej. Obecnie banki wymagają min 5% wkładu własnego. To znaczy, że jeśli nieruchomość ma wartość 200 tys. to min. 10 tys. musimy wpłacić od razu. W naszym interesie jest jednak zebranie jak największego wkładu własnego – dzięki temu de facto zmniejszymy wysokość zaciąganego kredytu (będzie mniej do spłacenia) i będziemy dla banku lepszym partnerem. A lepszy parter dyktuje lepsze warunki. Na wkład własny możemy zaoszczędzić sami poprzez np. ulokowanie środków na lokacie. Jeżeli nie mamy ogromnego ciśnienia na zakup mieszkania „tu i teraz”, warto poczekać rok czy dwa i przez ten czas zacisnąć pasa i uzbierać większy wkład własny. Wkład można wzbogacić np. kosztem wyjazdu wakacyjnego – zależy co jest dla nas priorytetem. Taniej wychodzi też zakup mieszkania w programie Mieszkanie Dla Młodych.

Wsparcie polega na tym, że państwo jednorazowo dofinansowuje beneficjentom właśnie wkład własny. Ile wyniesie taka dopłata? To zależy już od tego czy posiadamy dzieci i jaką wartość ma mieszkanie (cena za m2 musi mieścić się w określonych limitach). W sumie wysokość dofinansowania może wynieść od 10 do nawet 20%.

PBG Erigo

2014-08-22
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 Brytyjskie banki zwracają pieniądze ofiarom manipulacji. Straty spadły o 73 mln funtów
Wojciech BoczońWojciech Boczoń
26.07.2026 (08:42)

Brytyjskie banki zwracają pieniądze ofiarom manipulacji. Straty spadły o 73 mln funtów

Brytyjskie banki muszą zwracać pieniądze klientom, którzy pod wpływem manipulacji sami wykonali przelew na konto …

a 0 Klarna ma finansować nowy program leasingowy Apple
Wojciech BoczońWojciech Boczoń
26.07.2026 (08:26)

Klarna ma finansować nowy program leasingowy Apple

Klarna ma zostać partnerem finansowym programu Apple Upgrade, który pozwoli klientom w Stanach Zjednoczonych …

a Analizy 0 Pekao: turyści zagraniczni zostawili w Polsce rekordowe 41,3 mld zł
25.07.2026 (08:46)

Pekao: turyści zagraniczni zostawili w Polsce rekordowe 41,3 mld zł

Zagraniczni turyści wydali w Polsce w 2025 roku rekordowe 41,3 mld zł, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej — wynika …

a Kariera w finansach 0 Co czwarty trzydziestolatek myśli o zmianie pracy pod wpływem social mediów
25.07.2026 (08:44)

Co czwarty trzydziestolatek myśli o zmianie pracy pod wpływem social mediów

Niemal co czwarty Polak w wieku 25–34 lat przyznaje, że po zobaczeniu w mediach społecznościowych treści o życiu …

a 0 Bank Millennium sponsorem XII Festiwalu Jazzbląg
25.07.2026 (08:41)

Bank Millennium sponsorem XII Festiwalu Jazzbląg

Bank Millennium został sponsorem Festiwalu Jazzbląg — jednej z jazzowych imprez północnej Polski. Tegoroczna edycja …

a 0 VeloBank partnerem wystawy fotografii Marilyn Monroe we Wrocławiu
24.07.2026 (14:44)

VeloBank partnerem wystawy fotografii Marilyn Monroe we Wrocławiu

VeloBank został partnerem strategicznym wystawy fotografii Miltona H. Greene'a, portrecisty złotej ery Hollywood. …

PRNews.pl

Zobacz również

AI zmienia zasady gry. Czy Polska jest gotowa?

AI zmienia zasady gry. Czy Polska jest gotowa?

Sztuczna inteligencja nie wymyśliła phishingu, fałszywych inwestycji…

Anatomia scamu. Rozbieramy rozmowę oszusta na czynniki pierwsze

Anatomia scamu. Rozbieramy rozmowę oszusta na czynniki pierwsze

„Departament bezpieczeństwa banku” dzwoni z numerem identyfikacyjnym,…

Bez karty i smartfona nie ma dostępu do własnych pieniędzy. Żaden przepis tego nie zauważa

Bez karty i smartfona nie ma dostępu do własnych pieniędzy. Żaden przepis tego nie zauważa

Przepisy gwarantują dostęp do środków na koncie,…

Alior Bank z premią do 800 zł i obrączką płatniczą. Który wariant konta wybrać?

Alior Bank z premią do 800 zł i obrączką płatniczą. Który wariant konta wybrać?

Alior Bank daje nowym klientom do 800…

ING płaci 600 zł za aktywne korzystanie z konta. Dorzuca 5,5% dla oszczędności. Sprawdzamy ofertę

ING płaci 600 zł za aktywne korzystanie z konta. Dorzuca 5,5% dla oszczędności. Sprawdzamy ofertę

ING łączy trzy promocje wokół jednego konta:…

Who is who

Martyna Kubiak

Martyna Kubiak

Martyna Kubiak – Marketing & Relationship Manager…

Katarzyna Ostrowska

Katarzyna Ostrowska

Rzecznik prasowy, Uniqa Katarzyna Ostrowska w UNIQA…

Michał Mierzejewski

Michał Mierzejewski

Michał Mierzejewski – Global Account Director CEE…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

Milena Dzikowska:

Dziękujemy za artykuł. Chciałabym jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, które warto doprecyzować. …

pt., 24 lip 2026 (09:13) • Play wprowadza ubezpieczenie ekranu za 20 zł miesięcznie. Partnerami SPB i Axeria

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

avatar komentującego

human1:

Trochę spóźniony ten news. Ta gra rozpoczęła się w kwietniu. …

niedz., 5 lip 2026 (20:03) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców