Portfel funduszu oparty jest głównie o dwa kruszce – złoto i srebro, a także pallad i platynę. Podstawową funkcją złota w gospodarce jest przechowywanie wartości i zabezpieczenie przed inflacyjnymi skutkami polityki monetarnej. Fundamentalnie mocne podstawy wzrostu cen metali szlachetnych w połączeniu z coraz większym kryzysem na rynku finansowym dają od kilku miesięcy silny impuls wzrostowy.
Ceny złota są przede wszystkim odzwierciedleniem powolnej utraty zaufania do dolara amerykańskiego, najważniejszej waluty rezerwowej banków centralnych, która kilkadziesiąt lat temu zastąpiła złoto. Banki centralne stanowiące dotąd istotne źródło podaży wstrzymują powoli sprzedaż lub zaczynają kupować złoto. Wpływ na to ma niepewna sytuacja geopolityczna i niestabilność systemu finansowego USA.
Stałym i fundamentalnym czynnikiem jest rzadkość występowania złota, zmniejszające się zapasy i ograniczone wydobycie. Wartość całych zasobów złota stanowi zaledwie 2% światowego rynku kapitałowego.
Złoto zbliża się obecnie do kolejnej psychologicznej bariery cenowej jaką jest poziom 1000 USD/uncję, a srebro przekroczyło wartość 20 USD/uncję. Sytuacja makroekonomiczna zdaje się sprzyjać dalszym wzrostom cen metali szlachetnych w najbliższym okresie. Zarządzający funduszem dobrze jednak oceniają przede wszystkim długoterminowe perspektywy tego rynku i jego potencjał wzrostowy w horyzoncie kilku najbliższych lat.
W związku z ogromnym zainteresowaniem rynkiem złota, Investors TFI planuje wprowadzenie do obrotu publicznego certyfikatów inwestycyjnych funduszu Investor Gold FIZ. Certyfikaty byłyby notowane w systemie notowań ciągłych na GPW w Warszawie, podobnie jak certyfikaty pozostałych funduszy z grupy Investors.