Banki i biura maklerskie mogą nas kusić niskim oprocentowaniem. Mogą zapewniać, że wynosi ono 0 proc. do czasu przydziału akcji. Tymczasem oprocentowanie ma znaczenie marginalne. Jeśli redukcja będzie wysoka (a już sam poziom lewarów na to wskazuje) wówczas może się okazać, że z kredytu w ogóle nie skorzystamy i nie zapłacimy żadnych odsetek. A nawet jeśli wykorzystamy część kredytu, i jednocześnie akcje zamierzamy sprzedać akcje na pierwszych sesjach, wówczas odsetki będziemy płacić tylko przez kilka dni.
Podstawowe znaczenie przy wyborze najlepszego kredytu ma prowizja. Na oko prowizje są niskie – wynoszą od 0,2 do 0,6 proc. Trzeba jednak pamiętać, że płacimy je od kwoty udzielonego kredytu, a ta może być nawet ponad 20-krotnie wyższa niż nasze własne oszczędności. Warto też zwrócić uwagę na prowizje za zakup akcji oraz ich sprzedaż.
Tutaj będziemy prezentować oferty kredytów na zakup akcji PGNiG
Wpływ kosztów kredytu na opłacalność inwestycji w akcje
Przykład 1
Prowizja za udzielenie kredytu 0,4%
Lewar 2000%
Oprocentowanie kredytu 8%
Odsetki naliczane przez 10 dni
Prowizja kupno/sprzedaż akcji 0,5%
Poniższy wykres pokazuje relację kosztów do wartości zakupionych akcji zależnie od redukcji (od 80 do 99 proc.). Jest to więc poziom powyżej, którego musiałyby zdrożeć akcje na pierwszej sesji żebyśmy zrealizowali zysk.
Przykład 2
Prowizja za udzielenie kredytu 0,2%
Lewar 2000%
Oprocentowanie kredytu 8%
Odsetki naliczane przez 10 dni
Prowizja kupno/sprzedaż akcji 0,5%
Poniższy wykres pokazuje relację kosztów do wartości zakupionych akcji. Jest to więc poziom powyżej, którego musiałyby podrożeć akcje na pierwszej sesji żebyśmy zrealizowali zysk.