Miniony tydzień w finansach: internetowe zakupy na raty w mBanku, Citi Handlowy wprowadza nowy sposób szybkiego opłacania rachunków. A do tego – jesienne podwyżki cen w bankach.
W mijającym tygodniu kilka instytucji ogłosiło zmiany w tabeli opłat i prowizji. Tym razem niepocieszeni będą niektórzy klienci Alior Banku, PKO BP i Banku Gospodarki Żywnościowe.
Zmiany w koncie oszczędnościowym, podwyżki za karty debetowe, przelewy i ROR-y
Listopad miesiącem podwyżek produktów bankowych. Od połowy przyszłego miesiąca PKO Bank Polski wprowadzi podwyżki za obsługę starszych produktów, których obecnie instytucja nie oferuje, a z których wciąż korzystają niektórzy klienci. Osoby posiadające Superkonto zapłacą więcej zarówno za jego utrzymanie, jak i za przelewy – z bezpłatnych dotychczas przelewów klienci będą musieli przestawić się na kwotę 5 złotych. Opłata dotyczy wszystkich transferów zleconych w oddziale banku, za wyjątkiem przelewów wykonywanych pomiędzy własnymi ROR-ami w PKO. Modyfikacja opłat dotyczy także zleceń stałych, zmiany typu rachunku i wpłaty na rachunek inny niż w placówce banku. Ale to nie wszystko. Zlecający przelew wysokich kwot za pośrednictwem Sorbnetu także zapłacą więcej – w zależności od kwoty, od 20 do 40 złotych za transfer. Więcej o wzroście opłat można przeczytać w artykule Wojciecha Boczonia „PKO BP zapowiada podwyżki […]”.
Jesienne modyfikacje w tabeli opłat i prowizji dotyczą także banku z melonikiem w tle. Od listopada Alior wprowadzi zmiany w systemie premiowania w konie oszczędnościowym dla przedsiębiorców. Rachunek zarabiający – produkt oszczędnościowy stworzony z myślą o klientach biznesowych – zmieni się na plus, dając premię za utrzymanie miesięcznego salda powyżej 9 tysięcy złotych. Do tej pory za spełnienie takiego warunku klienci firmowi otrzymywali bonus finansowy w wysokości 50 zł. Niedługo kwota ulegnie podwyższeniu do 100 złotych premii, jednak za utrzymanie znacznie wyższego salda – 30 tysięcy złotych miesięcznie. Zmianie ulegnie także prowizja za przelewy zlecane przez bankowość elektroniczną w ramach Rachunku zarabiającego i dołączonych do niego kart. Czytaj więcej…
Przypomnijmy, że niedawno także Bank BGŻ poinformował o zmianach w TOiP. Co prawda mają wejść w życie dopiero z początkiem grudnia, jednak i tu klienci nie będę zadowoleni. Będzie trzeba zapłacić więcej za pakiety kont osobistych i karty debetowe.
FotoKasa – nowość w bankowości mobilnej od Citi Handlowy
Klienci Citi Handlowego mogą w szybki sposób uzupełnić elektroniczny druk przelewu, dzięki wykorzystaniu aparatu fotograficznego wbudowanego w telefon. Warunkiem jest posiadanie telefonu z systemem operacyjnym Android lub iPhone.
Aby klient mógł szybciej zlecić przelew, należy zeskanować fotokod QR zamieszczony na fakturze papierowej bądź elektronicznej przez zrobienie zdjęcia kodu, a informacje z faktury automatycznie uzupełnią dane do przelewu.
Szybkie raty w ofercie mBanku
mBank przypomina swoim klientom o możliwości uzyskania szybkiej decyzji kredytowej – w ciągu 15 minut od złożenia wniosku za pomocą bankowości internetowej. Dodatkowo instytucja poinformowała o możliwości rozłożenia e-zakupów na raty. Usługa mBank Raty ma na celu uproszczenie realizowania internetowych zakupów.
Aby zrobić zakupy i zapłacić za nie kredytem rozłożonym na raty, wystarczą trzy kroki – klient korzystający z bankowości elektronicznej wybiera zakładkę mBank Raty jako formę płatności, składa zamówienie, a następnie zostaje przekierowany do internetowego wniosku kredytowego.
Hanna Hylińska
Źródło: Bankier.pl