Alior jest już gotowy na wdrożenie okienka umożliwiającego zalogowanie się z poziomu bankowości internetowej do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Czeka jedynie na zielone światło od Zakładu. Będzie korzystał takiego samego mechanizmu jak PKO BP i BOŚ.
Klienci Alior Banku już wkrótce będą mogli zalogować się do PUE ZUS z poziomu systemu bankowości internetowej. Opcję taką umożliwiają już dwa inne banki z udziałem kapitału państwowego – PKO BP (włącznie z internetową marką Inteligo) oraz BOŚ Bank. Do PUE ZUS mogą zalogować się także klienci Idea Banku, ale tu wykorzystywany jest inny mechanizm.
W Aliorze – podobnie jak w PKO BP – klient będzie korzystał z danych do logowania do bankowości internetowej, czyli z loginu i hasła. Z poziomu banku będzie nastepowało przekierowanie na stronę PUE ZUS. W PKO BP do takiej operacji potrzebny jest jeszcze jednorazowe hasło z narzędzia autoryzacyjnego (np. sms). Po wprowadzeniu danych klient trafi do ZUS-u już jako zweryfikowany użytkownik.
Inaczej system działa w Idea Banku, które prace nad „bramą do e-administracji” zaczął znacznie wcześniej, bo już w ubiegłym roku. Klient loguje się do bankowości internetowej Idea Cloud, a następnie wykorzystuje tzw. profil zaufany ePUAP do zalogowania się do platformy PUE ZUS. Bank pracuje obecnie nad wdrożeniem systemu działającego na wzór PKO BP czy BOŚ. Nieoficjalnie mówi się, że pojawiły się zastrzeżenia dotyczące wykorzystywania profilu zaufanego do zaciągania informacji ZUS w celu przeprowadzenia scoringu kredytowego. Szerzej na ten temat piszę w tekście, który znajduje się tutaj.
Jak poinformował mnie Julian Krzyżanowski, rzecznik prasowy Aliora, bank nie będzie miał wglądu w dane klienta korzystającego z elektronicznej platformy ZUS. Jednak podobnie jak Idea Bank, Alior również planuje wykorzystywać dane zgromadzone w zakładzie do oceny zdolności kredytowej. Taki proces będzie jednak możliwy do przeprowadzenia wyłącznie w placówkach banku. Klient wnioskujący o kredyt będzie mógł wyrazić zgodę na sprawdzenie jego profilu z ZUS-ie. Taki proces każdorazowo będzie wymagał zgody klienta.
Tymczasem jeszcze w tym roku, prawdopodobnie na początku czwartego kwartału, pierwsze banki zaczną umożliwiać klientom potwierdzanie profilu zaufanego do ePUAP w systemach bankowości internetowej. Obecnie osoba, która chce potwierdzić swój profil, musi udać się do urzędu lub do jednej z placówek bankowych umożliwiających przeprowadzenie takiej operacji (np. Idea Banku). Po zmianach potwierdzanie profilu zaufanego będzie możliwe w całości online.