Wśród dochodów banku znajdują się dochody własne i dochody z funduszy obcych. Wielkość tych ostatnich wynika z wielkości kapitału własnego. Istotną kwestią w ich przypadku jest tworzenie dźwigni finansowej, innymi słowy wskaźnika sumy bilansowej od kapitału własnego.
Kapitał posiada strukturę pasywną i aktywną. W pierwszej z nich znajdują się: statutowy/zakładowy, zapasowy, rezerwowy oraz ogólnego ryzyka. Do tego doliczyć trzeba także zyski z lat ubiegłych. To wszystko tworzy razem kapitał podstawowy banku. Pokrywa się on prawie całkowicie z funduszem własnym, bo różnica między nimi wynosi według badań z 2006 r. jedyne 0,66 proc.
O przychodach z kapitału rządzi strona aktywów. Ważną jego częścią jest ta, która bezpośrednio odpowiada za budowanie dochodów. Autor artykułu nazywa ją kapitałem pracującym. Wśród widocznych zmian w sektorze bankowym na przestrzeni ostatniego piętnastolecia widać rezygnację banków z posiadania własnych oddziałów, samochodów, serwerów czy ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych czyli wszystkiego tego, co może przewyższyć wartość kapitału własnego banku. Stosunek wartości materialnej do kapitału zdecydowanie się obniżył. Kapitał stał się najcenniejszym dobrem, który należy umiejętnie wykorzystywać.
Dochody z kapitału własnego można uzyskać w różny sposób: poprzez aktywację kapitału pracującego na rynku finansowym i kapitałowym, posiadanych nieruchomości itp. Wspólna dla każdego działania jest jednak dbałość o aktywację w jak najmniej ryzykowne instrumenty. Najczęstszymi formami aktywacji kapitału pracującego są bony i obligacje, a także lokaty bankowe.
Posiadany kapitał własny umożliwia kreowanie kapitałów obcych. Podstawą do tego jest osiągnięcie wysokiego mnożnika kapitałowego. Dochody z kapitałów obcych muszą być wyższe od dochodów z kapitału własnego powiększonego o marżę ryzyka.
Uzyskiwaniem dochodów od kapitałów rządzą pewne reguły, które wymienia w swym artykule autor publikacji. Wśród nich jest m. in. ta mówiąca, iż niższe dochody bezpośrednie wynikają z aktywowania wolnego kapitału własnego w bezpieczne instrumenty itp.
Więcej reguł z omówieniem oraz analiza wskaźników 20 największych banków działających w Polsce z punktu widzenia uzyskiwania przychodów od kapitałów własnego i obcych – w artykule.