Co roku 1 listopada ginie na drogach co najmniej kilkanaście osób, rannych w wypadkach liczy się już w setkach. Powody, dla których tak się dzieje można mnożyć: od niekorzystnej jesiennej pogody, poprzez wzmożony ruch na drogach, aż po bezmyślność tych, którzy decydują się prowadzić po alkoholu. Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo? Okazuje się, że obecnie prócz zdrowego rozsądku z pomocą przychodzą także nowoczesne urządzenia techniczne.
Policyjne statystyki są nieubłagane. Mimo akcji „Znicz”, którą policja organizuje już od kilku lat, 1 listopada rokrocznie ginie na drogach co najmniej kilkanaście osób. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów?
Po pierwsze: sprawdź samochód
Stan techniczny auta to podstawa i warto zdawać sobie z tego sprawę. O ile dbałość o sprawność świateł czy hamulców albo poziom płynów technicznych przychodzi kierowcom dość łatwo, o tyle często zapominają o konieczności zmiany opon na zimowe. Ponieważ początek listopada bywa w Polsce coraz częściej mroźny, a niekiedy nawet śnieżny, warto przed podróżą odwiedzić warsztat i sprawdzić, czy auto jest w pełni sprawne.
Po drugie: wyśpij się
Za kierownicę warto usiąść wypoczętym, zwłaszcza, że na zatłoczonej drodze, nawet jeśli podróż nie będzie długa, czeka nas spory wysiłek. Kierowcy często bagatelizują swoją kondycję i rozpoczynają podróż niewyspani, albo chorzy i pod wpływem leków obniżających sprawność. W takim stanie nietrudno o moment nieuwagi, który na drodze często kończy się tragicznie.
Po trzecie: jedź zgodnie z przepisami
Przestrzeganie tej z pozoru banalnej rady nawet jeśli nie zagwarantuje pełnego bezpieczeństwa, to na pewno przyczyni się do zmniejszenia ryzyka nieszczęśliwego wypadku. Pierwszy dzień listopada, kiedy drogi są zazwyczaj nie tylko zatłoczone, ale też śliskie, to zdecydowanie nie jest dobry moment na śmiałe manewry. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza podczas podejmowania decyzji o wyprzedzaniu.
Po czwarte: pomyśl o dodatkowym zabezpieczeniu
Wśród wielu oczywistych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo jazdy (systemy antypoślizgowe, ABS, adaptacyjne oświetlenie i wiele innych), warto wspomnieć o nawigacji GPS. Okazuje się, że za pomocą dodatkowych funkcjonalności użytkownicy nawigacji mają możliwość nie tylko wyznaczenia trasy z punktu A do punktu B, ale także bezpiecznego jej przejechania.
Rozwiązaniem, które usprawnia podróż i pozwala na szybkie pokonywanie drogi jest m.in. asystent pasa ruchu. Dzięki tej funkcji kierowca z wyprzedzeniem otrzymuje informację, na który pas ruchu wjechać, aby bezpiecznie kontynuować podróż w zaplanowanym kierunku. Jest to ważne szczególnie w obcym mieście: kierowca może od razu zająć właściwy pas ruchu i dzięki temu unika gwałtownych manewrów.
Inną istotną funkcją, która może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy, jest funkcja dźwiękowego lub wizualnego upominania kierowcy o przekraczanej prędkości. 1 listopada, kiedy na drogach dzieje się więcej niż zwykle, nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków. Mimo to kierowcy często o tym zapominają: „Funkcja upominania o przekroczeniu prędkości to rozwiązanie, które – choć na pozór banalne – dobrze działa na świadomość kierowcy, który niestety często nie patrzy na prędkościomierz na desce rozdzielczej” – mówi Tarik Hassan.
W momentach nasilenia ruchu szczególnie przydatna okazuje się funkcja wytyczania objazdów. Jeżeli kierowca zauważy, że droga przed nim jest zakorkowana, nawigacja może wytyczyć alternatywną trasę, pozwalającą ominąć utrudnienia.
Zdarza się, że samochód odmówi posłuszeństwa. W takiej sytuacji w nawigacji możemy szybko odnaleźć numer telefonu pomocy drogowej w danym kraju. Dodatkowo wybrane urządzenia Mio, wyposażone w interfejs Bluetooth, pozwalają natychmiast połączyć się z numerem pomocy drogowej za pomocą telefonu komórkowego – urządzenie automatycznie wybierze właściwy numer telefonu.
Prócz kilku standardowych zasad, których dobrze jest się trzymać podczas podróży, warto zatem poznać dodatkowe funkcje urządzeń, z których korzystamy w czasie jazdy. Okazuje się, że mogą nie tylko ułatwić podróż, ale również przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. W obliczu zbliżającego się 1 listopada jest to szczególnie istotne.
Źródło: Mio Technology
Źródło: Bankier.pl