Klienci Raiffeisen Bank Polska zainwestowali w tym roku 352 mln zł w instrumenty strukturyzowane, czyli o 50 mln zł więcej niż w całym 2009 roku. Największą popularnością cieszą się kilkumiesięczne inwestycje związane z rynkiem walutowym.
Jednocześnie ponad połowa środków zainwestowanych w lokaty strukturyzowane, które zakończyły się w tym okresie, a znaczna ich część była zakładana jeszcze w roku ubiegłym, przyniosła średnio 8-10% zysku w skali roku (najlepszy wynik to 14,4% p.a.). W pozostałych przypadkach inwestorzy odzyskali wniesiony kapitał.
Walutowe lokaty strukturyzowane Raiffeisen Bank Polska dają pełną ochronę zainwestowanego kapitału (na koniec okresu lokaty) i oferują możliwość uzyskania wyższych stóp zwrotu w porównaniu ze standardowymi produktami depozytowymi przy dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
„Specjalizujemy się w tworzeniu i oferowaniu struktur, z których zyski uzależnione są od zachowania kursów walut: najczęściej złotego do euro i dolara. Nasi klienci najchętniej lokują środki na krótki okres, do pół roku i w produkty o prostej konstrukcji. Udostępniamy im jednak również instrumenty oparte o inne niż waluty aktywa, np. o akcje spółek z rynków wschodzących. Przygotowujemy się do wprowadzenia w najbliższych tygodniach struktur związanych z rynkiem surowców” – powiedział Adam Pers, dyrektor Departamentu Rynków Finansowych Raiffeisen Bank Polska.
Co tydzień pojawiają się w ofercie nowe instrumenty dopasowane do zmieniających się warunków rynkowych. W Raiffeisen Bank Polska prawie połowa środków ulokowanych w tego typu produkty pochodzi od firm. Dla nich przygotowywane są często indywidualne oferty, nawet na bardzo krótkie okresy, poniżej 1 miesiąca.
„Zwykle wystarczy kilka milionów złotych, by stworzyć ciekawą strukturę, która da szanse na zysk wyższy nawet trzykrotnie niż z tradycyjnego depozytu i przy pełnej ochronie zainwestowanych środków. Możliwe są też produkty z gwarantowanym zyskiem, np. na poziomie 2%, ale wówczas dodatkowy potencjalny zysk będzie mniejszy. Takie lokaty mogą służyć firmom do zabezpieczania się przed zmianami kursu. To dobry i bezpieczny sposób na zagospodarowanie nadwyżek finansowych przedsiębiorstwa” – podkreślił Adam Pers.
Jako jedna z nielicznych instytucji na rynku bank udostępniał ostatnio możliwość „grania” również na spadek wartości złotego. W związku ze zwiększeniem zmienności i zakresu wahań walut w ostatnich tygodniach wprowadzono do oferty struktury, których stopa zwrotu rośnie wraz ze wzrostem odchylenia kursu od poziomu odniesienia, jak też dające ekspozycję jednocześnie na kilka par walut, np. EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN.
Od wtorku, 18 maja inwestorzy mogą zapisywać się na nowe 3-miesięczne struktury:
- lokatę inwestycyjną, z której odsetki w wysokości 8% (w skali roku) zostaną wypłacone, jeśli kurs USD/PLN nie wyjdzie poza zakres –19 groszy i +20 groszy od poziomu odniesienia (ustalanego 25 maja).
- lokatę, która przyniesie zysk, jeśli złoty osłabi się wobec euro. Im większa skala spadku wartości polskiej waluty, tym wyższa stopa zwrotu – maksymalnie 9% (w skali roku), gdy spadek wyniesie co najmniej 37 groszy względem poziomu odniesienia (ustalanego 25 maja).
Źródło: Raiffeisen Bank Polska