Systematyczne podnoszenie standardów działalności firm zarządzających aktywami, dbałość o jakość prowadzonej działalności i propagowanie zasad etyki zawodowej to główne cele przyświecające pracom nad Kodeksem Dobrych Praktyk. Kodeks będzie pomocny w zdefiniowaniu zasad, reguł i poziomu należytej staranności w relacjach pomiędzy inwestorami instytucjonalnymi, ich klientami i emitentami instrumentów finansowych, co potencjalnie może mieć znaczenie również dla regulatorów i sądów.
Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych przyjęła Kodeks Dobrych Praktyk Inwestorów Instytucjonalnych uchwałą z dnia 21 listopada, a następnie podpisały go wszystkie Powszechne Towarzystwa Emerytalne należące do Izby. Środowisko funduszy inwestycyjnych przyjęło Kodeks Dobrych Praktyk na Walnym Zgromadzeniu Członków Izby Zarządzających w dniu 28 listopada br. Przyjęcie Kodeksu przez obie Izby stanowi zwieńczenie intensywnych prac nad stworzeniem zbioru wspólnych zasad środowisk inwestorów instytucjonalnych w zakresie nadzoru korporacyjnego (corporate governance).
– Dynamiczny wzrost rynku zarządzania funduszami i aktywami oraz rola jaką na polskim rynku kapitałowym pełnią inwestorzy instytucjonalni skłoniły obie organizacje, a za ich pośrednictwem ich Członków – Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i Powszechne Towarzystwa Emerytalne do podjęcia prac w zakresie zasad ładu korporacyjnego. Zasady te określają nie tylko wzory profesjonalnych i etycznych działań, ale wpływają na kształt relacji pomiędzy uczestnikami rynku opartych na zaufaniu, profesjonalizmie i etyce – powiedział Marcin Dyl, Prezes Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
– Intensywne prace nad zasadami dobrych praktyk inwestorów instytucjonalnych trwały prawie dwa lata. Korzystano z najlepszych polskich i zagranicznych wzorców, by nadzór korporacyjny mógł skutecznie przyczyniać się do zwiększania zaufania, które jest istotnym czynnikiem sprawnego działania rynków finansowych. Dzięki temu koszty pozyskiwania kapitału mogą być mniejsze,
a jego wykorzystanie skuteczniejsze, co jest podstawą wzrostu gospodarczego. Kodeks będzie skutecznie chronił prawa wspólników i akcjonariuszy – do których zaliczają się otwarte fundusze emerytalne – ułatwiając wykonywanie ich praw w interesie członków ofe. Wypracowane rozwiązania konsultowano z przedstawicielami Nadzoru nad rynkiem i niezależnymi ekspertami – mówi Ewa Lewicka, Prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Kodeks dobrych Praktyk Inwestorów Instytucjonalnych zawiera zapisy m.in. w następujących płaszczyznach:
– Relacje z emitentami instrumentów finansowych, w tym uzgodnienia i działania w związku z WZA, działania w trakcie walnego zgromadzenia, uzyskiwanie informacji o działalności emitentów i inne relacje z emitentami.
– Zasady dobrych praktyk w związku z transakcjami niestandardowymi.
– Relacje z klientami, dążenie do stosowania trzech zasad:
priorytetu interesu klienta nad interesem własnym,
rzetelnego informowania klienta o istniejącym i potencjalnym konflikcie interesów,
„poznaj swojego klienta”, tj. zasady dostosowania zakresu i sposobu świadczenia usług do sytuacji finansowej i wiedzy klienta.
– Relacje miedzy inwestorami instytucjonalnymi.
Sygnatariusze Kodeksu deklarują, że stosowanie zasad dobrych praktyk jest ich celem i zamiarem. Charakter zawartych w Kodeksie norm wyklucza jednak jakikolwiek przymus ich stosowania. Każdy z podmiotów, do którego Kodeks się stosuje, zgodnie z zasadą „stosuj lub wyjaśnij przyczyny niestosowania”, składa oświadczenie o przyjęciu i stosowaniu Kodeksu w raporcie rocznym oraz na stronie internetowej inwestora, lub też oświadczenie o niestosowaniu Kodeksu lub niektórych jego postanowień wraz z krótkim wyjaśnieniem powodów niestosowania.
Kodeks Dobrych Praktyk będzie podlegać okresowemu przeglądowi jego postanowień, celem uzupełnienia lub weryfikacji. Rekomendacji w tym zakresie będzie udzielać sygnatariuszom specjalnie powołany Komitet Dobrych Praktyk.
Pierwsza publiczna prezentacja Kodeksu Dobrych Praktyk Inwestorów Instytucjonalnych odbędzie się 15 grudnia br. podczas konferencji organizowanej przez Polski Instytut Dyrektorów.