EMVCo pełni w świecie płatności szczególną rolę. Stworzone przez organizacje płatnicze konsorcjum od dawna kształtuje techniczne fundamenty branży, budując m.in. specyfikacje określające podstawy działania kart mikroprocesorowych czy mechanizmu tokenizacji. 21 grudnia organizacja opublikowała informację prasową, w której wymieniono instytucje włączone w ostatnim czasie do grona tzw. „technical associates”. Wśród nich znalazła się firma Ant Financial Services Group, operator jednego z największych systemów płatności mobilnych na świecie – Alipay.
W komunikacie EMVCo wskazano, że nowi partnerzy konsorcjum będą mieli możliwość wpływania na proces powstawania specyfikacji technicznych. Jednocześnie podkreślono, że w ostatnich latach EMVCo zwróciło się w stronę płatności zdalnych, odchodząc od wąsko pojętej działki kart „smart”. W 2017 roku światło dzienne ujrzały m.in. dokumenty określające podstawy działania płatności opartych na kodach QR. W specyfikacjach określono schemat danych przenoszonych przez kod w dwóch scenariuszach – QR prezentowanego przez sprzedawcę i kodu wyświetlanego przez płatnika.
Jak podaje chińska agencja Caixin, Ant Financial Services Group uczestniczyła w pracach EMVCo już od lutego. Przywoływani przez źródło eksperci wskazują jednak, że szanse, by technologia kodów QR używana przez Alipay do inicjowania płatności stała się globalnym standardem są niewielkie – Chińczycy są tylko jednym z partnerów biorących udział w wypracowywaniu kompromisowego schematu. Jak podkreślił cytowany przez agencję przedstawiciel UnionPay, współpraca z EMVCo może jednak wzmocnić międzynarodową pozycję AliPay.
Przypomnijmy, że w ciągu ostatniego roku Ant Financial poczynił kilka milowych kroków – m.in. podpisując umowy z BNP Paribas, Barclays i UniCredit i znacząco rozszerzając sieć akceptacji swojego systemu. Chociaż kody QR w Europie i USA przegrywają z technologią NFC (radząc sobie tylko w niszach – np. schematach budowanych przez detalistów), to w wielu częściach świata są powszechnie używane przez lokalne systemy płatności mobilnych. Standaryzacja tej technologii byłaby ważnym krokiem, który pozwoliłby jej, być może, w przyszłości konkurować z plastikową kartą lub „zbliżeniowymi” telefonami.