Zbliża się komercyjna premiera bezprzewodowego dostępu do internetu w technologii CDMA450. Czy termin 1 grudnia jest nadal aktualny?
– Tak. Od początku grudnia zaczniemy komercyjnie świadczyć usługę. Na początek będzie dostępna głównie dla klientów tzw. ściany wschodniej. Zgodnie z zapowiedziami umożliwi ściąganie danych z prędkością maksymalnie do 1 Mb/s. Z testów wynika, że przy prędkości 512 kb/s łącze działa stabilnie. Właśnie skończyliśmy wybór dostawcy urządzeń końcowych. Najpierw w sprzedaży będą routery działające tylko w technologii CDMA, a później pojawią się urządzenia umożliwiające transmisję danych w znanej sieci komórkowych technologii UMTS. W II połowie 2009 r. w ofercie znajdą się też osobne terminale umożliwiające korzystanie z usług głosowych w technologii VoIP (przesyłanie dźwięku z wykorzystaniem pakietowej transmisji danych – przyp. GP).
Ile będzie kosztował internet via CDMA450?
– Cenniki dopiero opracowujemy. Zakładamy, że cena będzie zbliżona do oferowanej przez nas w usłudze Orange Freedom (dostęp do internetu oferowany klientom Telekomunikacji Polskiej z wykorzystaniem hurtowego zakupu od TP; łącze 512 kb/s kosztuje klienta Freedom 49 zł miesięcznie przy umowie na 12 miesięcy, a 1 Mb/s – 59 zł – przyp. GP).
Kiedy Orange zacznie sprzedawać zwykły abonament telefoniczny?
– Tak jak zapowiadaliśmy, usługę WLR (sprzedaż klientom detalicznym abonamentu hurtowo kupowanego w TP – przyp. GP) zaczniemy świadczyć w IV kwartale tego roku.
Niedługo minie rok od ogłoszenia przez czterech operatorów planów wspólnego wprowadzenia mobilnych płatności, w tym transakcji zbliżeniowych. Czy ten projekt jeszcze żyje? Drugim elementem porozumienia miało być wspólne wprowadzanie telewizji mobilnej w standardzie DVB-H. Czy w przetargu ofertę złoży spółka operatorów? Ile CENTERTEL musi zainwestować w DVB-H? Jaka jest prognoza dotycząca rynku w 2009 roku?
Rozmawiał Tomasz Świderek
Więcej: Gazeta Prawna 24.09.2008 (187) – str. 5