Ubezpieczenie ochrony prawnej powoli zdobywa popularność w Polsce. Komu w praktyce przyda się taka polisa?
Długie rozprawy oraz wysokie koszty – tak wielu osobom kojarzą się polskie sądy. Przynajmniej ten drugi problem można rozwiązać dzięki ubezpieczeniu ochrony prawnej.
Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej?
OC, AC, polisa mieszkaniowa lub na życie – takie produkty znają raczej wszyscy. Na czym jednak polega tajemnicze ubezpieczenie ochrony prawnej?
Taka polisa ma przede wszystkim chronić ubezpieczonego przed poniesieniem przynajmniej części kosztów związanych z postępowaniem sądowym – tłumaczy Paweł Kuczyński z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. – Często taki produkt umożliwia także otrzymanie bezpłatnych porad prawnych.
Zakres ochrony zależy oczywiście od tego, ile zapłacimy za polisę. Dobrze widać to na przykładzie ubezpieczenia ochrony prawnej oferowanej przez PZU jako rozszerzenie polisy mieszkaniowej.
Tańszy Wariant Komfort zapewnia pomoc prawnika, który:
- udzieli porady,
- wskaże odpowiednią ścieżkę postępowania
- lub prześle wzór potrzebnego pisma.
Wariant Super zapewnia dodatkowo pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów związanych z:
- opiniami prawnymi,
- wynagrodzeniem adwokata lub radcy prawnego
- oraz opłatami sądowymi w sprawach cywilnych i karnych.
Maksymalna kwota możliwa do wypłacenia przez ubezpieczyciela będzie zależała od ustalonej sumy ubezpieczenia.
Komu przyda się ubezpieczenie ochrony prawnej?
Tak naprawdę taka polisa może się przydać każdemu dorosłemu Polakowi. Koszty pomocy prawnej w Polsce są nadal na tyle wysokie, że wiele osób rezygnuje z wytoczenia postępowania sądowego.
Przede wszystkim jednak o ubezpieczeniu ochrony prawnej powinny pomyśleć osoby regularnie poruszające się autem – zaznacza Paweł Kuczyński. Polisa przyda się zarówno wtedy, kiedy ubezpieczyciel sprawcy będzie chciał wypłacić zaniżone odszkodowanie, jak
i wtedy kiedy to my będziemy oskarżeni o nieumyślne spowodowanie wypadku na drodze.
Takie ubezpieczenie docenią także właściciele domków jednorodzinnych. Polisę będzie można wykorzystać, kiedy będziemy chcieli dochodzić odszkodowania z tytułu czynów niedozwolonych (np. kiedy ktoś uszkodzi ogrodzenie naszego domu), a także wtedy kiedy ktoś wniesie postępowanie przeciwko nam (np. kiedy ktoś przewróci się na chodniku przed naszym domem i złamie rękę).
Uwaga na wyłączenia odpowiedzialności
Podobnie jak w przypadku innych polis osoby kupujące ubezpieczenie ochrony prawnej powinny pamiętać o wyłączeniach odpowiedzialności. Najważniejszym zapisem, stosowanym przez większość ubezpieczycieli, jest wykluczenie pokrycia kosztów poniesionych w związku z postępowaniem sądowym przeciwko towarzystwu, u którego wykupiono daną polisę. Jest to oczywiście zupełnie logiczne, jednak może prowadzić do dużych niedogodności.
Wyobraźmy sobie, że jesteśmy uczestnikami wypadku drogowego. Sprawca przyznaje się do winy i przekazuje nam informacje na temat swojej polisy. Okazuje się, że sprawca wypadku ma OC wykupione w tym samym towarzystwie, w którym my kupiliśmy ubezpieczenie ochrony prawnej. Jeżeli teraz wystąpią jakieś problemy z wypłatą odszkodowania i będziemy chcieli wytoczyć sprawę przeciwko towarzystwu, nie będziemy mogli liczyć na zwrot kosztów postępowania sądowego – tłumaczy Paweł Kuczyński
z Ubea.pl.
Mimo tych ograniczeń ubezpieczenie ochrony prawnej jest stosunkowo tanim i przydatnym dopełnieniem polis mieszkaniowych lub komunikacyjnych.