Nie mamy oferty skierowanej do tej specyficznej grupy odbiorców, jaką są wspólnoty mieszkaniowe – mówi Paweł Wróbel z BRE Banku.
Podobną odpowiedź dały BZ WBK i Pekao SA.
Chociaż nie mamy takiego produktu jak kredyty dla wspólnot mieszkaniowych, rozpatrujemy złożone wnioski. Niewykluczone, że w najbliższym czasie nasza oferta zostanie o tę usługę powiększona – mówi Wioletta Rodzach z biura prasowego banku Pekao SA.
Banki jednak niechętnie kredytują wspólnoty mieszkaniowe. Nieoficjalnie mówią, że ta grupa kredytobiorców jest grupą wysokiego ryzyka. Z reguły wspólnoty nie mają majątku, na którym kredyt można by zabezpieczyć, trzeba by uzyskać poręczenie kredytu od każdego mieszkańca – podaje „RZ”
Kredyty dla wspólnot mieszkaniowych oferują m.in. Kredyt Bank i PKO BP. Wspólnota, która chce ubiegać się o kredyt, musi przedstawić m.in. uchwałę właścicieli lokali o wyrażeniu zgody na zaciągnięcie kredytu, dane identyfikacyjne budynku, dane właścicieli budynku, ocenę stanu technicznego, opis możliwych wariantów realizacji przedsięwzięcia oraz wskazanie jego optymalnego wariantu – mówi Monika Mazurkiewicz z Biura Public Relations Kredyt Banku.
W Kredyt Banku oprocentowanie kredytu jest zmienne i powiększone o indywidualnie negocjowaną marżę. Opłata za rozpatrzenie wniosku wynosi 0,01 proc. kwoty kredytu, a opłata przygotowawcza 0,5 proc. tej kwoty – podaje „RZ”
Bank PKO BP proponuje wspólnotom mieszkaniowym kredyt Nasz Remont z premią termomodernizacyjną z BGK lub bez niej. Wspólnoty zainteresowane uzyskaniem kredytu powinny złożyć w oddziale PKO BP, w którym mają rachunek bieżący, wypełniony wniosek o udzielenie kredytu wraz z niezbędnymi dokumentami. Dodatkowym warunkiem otrzymania kredytu Nasz Remont z premią termomodernizacyjną z BGK jest przedstawienie zawiadomienia z BGK o jej przyznaniu – podaje „Rzeczpospolita”