W przypadku faktury VAT marża podatek VAT odprowadzany jest tylko od kwoty marży, czyli różnicy pomiędzy ceną sprzedaży i zakupu, ale nie ma tym samym możliwości odliczania VAT wynikającego z faktur zakupu.
Faktura VAT marża jest szczególnym dokumentem związanym z odrębną procedurą rozliczania podatku VAT. Ta specyficzna procedura polega na tym, że podstawą opodatkowania jest marża, która jest rozumiana jako różnica pomiędzy kwotą należności, którą uiszcza nabywca a ceną nabycia towarów lub usług, pomniejszona o kwotę podatku.
Faktury VAR marża wystawiają podatnicy, dla których podstawą opodatkowania jest marża. Ustawa o podatku VAT określa transakcje, które można opodatkować według tej procedury. Do tej grupy należą podatnicy świadczący usługi turystyczne oraz dokonujący dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Faktura VAT marża stosowana jest bardzo często w działalności komisów samochodowych.
Faktura VAT marża zawiera następujące dane: oznaczenie „Faktura VAT marża”; imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; NIP sprzedawcy i nabywcy; dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury; nazwę towaru lub usługi; jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonywanych usług; kwotę należności ogółem (w której zawarty jest należny podatek VAT), wyrażoną cyframi i słownie.
Faktura VAT marża ma zatem ograniczony zakres danych. Nie zawiera ceny jednostkowej netto, wartości sprzedaży netto, stawki podatku, sumy wartości sprzedaży z podziałem na stawki, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Wystawiając fakturę VAT marża podatnik nie wyszczególnia na niej swojej marży.
Faktura VAT marża jest równoważna z rachunkiem wystawionym przez przedsiębiorcę nie będącego VAT-owcem lub umową kupna-sprzedaży. Takiej faktury nie wykazuje się w ewidencji zakupów VAT. Cała kwota wynikająca z faktury VAT marża stanowi dla sprzedawcy koszt prowadzenia działalności, jeśli dokumentuje koszt związany z prowadzoną przez niego działalnością.
Magdalena Flis, doradca podatkowy Tax Care
Współpraca: Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care
Źródło: Tax Care