Jeszcze niedawno mieszkania sprzedawały się na pniu, na etapie dziury w ziemi. Jednakże kupowanie mieszkania w fazie budowy zawsze jest obciążone ryzykiem – zarówno dla klienta jak i dla banku, który finansuje zakup lokalu. Na rynku, w ostatnim półroczu, coraz więcej jest ofert z gotowymi mieszkaniami, do których można od razu się wprowadzić.
Sprzedaż gotowych mieszkań to większy wysiłek dla dewelopera, gdyż nie może finansować inwestycji na bieżąco. Jednakże dla kupujących taka sytuacja jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna i bezpieczna. Gotowy budynek pozwala dokładnie przyjrzeć się jakości jego wykonania i wykończenia, istotnie wpływając na decyzję o zakupie mieszkania.
Dlatego też budowa i sprzedaż projektów mieszkaniowych jest coraz częściej dzielona na fazy.
Polacy chętniej decydują się na zakup lokalu w gotowym budynku. Nie chcą już czekać 2 lata na mieszkanie, które można obejrzeć tylko na wizualizacji projektu, ryzykując tym samym, że inwestycja po ukończeniu znacznie będzie odbiegać jakością i wyglądem od tego, co widzieli w folderach w biurze sprzedaży. Teraz przed zakupem mieszkania mamy szansę dokładnie je obejrzeć i sprawdzić na co wydamy pieniądze. Warto dobrze się rozejrzeć, bo na rynku pojawiają się lokale, w których można zamieszkać od zaraz.
Na rynku znajdziemy także klientów, którzy licząc się z dyskontem oferowanej ceny, podpiszą umowę przedwstępną na zakup mieszkania, które zostanie wybudowane za 2 lata. W takim wypadku warto byłoby obejrzeć dotychczas zrealizowane projekty mieszkaniowe przez danego dewelopera. Można także porozmawiać z jego klientami czy są zadowoleni i jak wygląda obsługa posprzedażowa, gdyż wyznacznikiem jest ich zadowolenie.
Mermaid Properties przygotował, w oddanym już niedawno do użytku budynku na warszawskim Mokotowie, apartament pokazowy River House, by kupujący mogli zobaczyć już gotowy projekt do zamieszkania. Najważniejsze jest to, że zarówno architektura osiedla, rozkłady mieszkań, wszelkie udogodnienia projektowe tzw. części wspólnych w połączeniu z lokalizacją, czynią z inwestycji jedną z najatrakcyjniejszych propozycji na lokalnym rynku nieruchomości.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej argumentów przemawia za zakupem mieszkania wykończonego „pod klucz”. Polacy czerpią z wzorców zachodnich, gdzie ludzie chętnie korzystają z usług profesjonalistów. Wybierając opcję gotowego mieszkania „pod klucz” można zaoszczędzić pieniądze poprzez różnicę w kwocie podatku VAT. Podatek za zakup materiałów budowlanych wynosi 22%, podczas gdy usługa wykończenia przez dewelopera kosztuje 7% VAT.
Oblicz w kalkulatorze Bankier.pl, jakie byłyby raty Twojego kredytu. Oblicz w kalkulatorze Bankier.pl, jakie byłyby raty Twojego kredytu.
Źródło: Kostrzewa PR