Wezwanie na akcje BPH, które planowano równolegle z ofertami zakupu przez Włochów HVB i BA CA, prawdopodobnie się opóźni. To, w połączeniu z ryzykiem walutowym, częściowo tłumaczy 4-proc. dyskonto, z jakim notowany jest BPH wobec parytetu wymiany akcji. W notowaniach papierów BA CA, które Włosi będą kupować od 23 sierpnia do 6 października, nie przekracza ono 2 proc – podaje „Plus Biznesu”
Następnym etapem fuzji będzie zapewne wymiana akcji BPH na Pekao. Rynek coraz wyżej ceni pierwszy z banków. O ile jeszcze przed plotkami o połączeniu rynkowy parytet wynosił około 3,7 akcji Pekao za jedną BPH, o tyle po potwierdzeniu skoczył do 3,85, a teraz przekracza 4.
Wyznaczanie parytetu w oparciu o zysk netto z czterech kwartałów (3,44) nie uwzględnia dynamiki BPH. Z kolei ustalenie parytetu w oparciu o wartość księgową (4,34) mogłoby być nie do zaakceptowania dla inwestorów finansowych. Choć fundusze emerytalne w I półroczu sprzedawały akcje obu spółek, wartość akcji Pekao w ich portfelach nadal wynosi blisko 1,9 mld zł wobec1 mld zł zaangażowania w BPH – podaje „Plus Biznesu”