Leszek Czarnecki był twórcą i głównym udziałowcem największej spółki leasingowej – Europejski Fundusz Leasingowy, której akcje w 2001 r. sprzedał Credit Agricole. Od ubiegłego roku buduje grupę finansową Getin Holding, w której skład wchodzą m.in. bank, firmy leasingowe w Polsce i Rosji oraz pośrednicy finansowi. Jest także właścicielem towarzystw ubezpieczeniowych Europa.
– Wybór stypendysty był trudnym zadaniem, w związku z tym kapituła postanowiła przyznać stypendium dwóm osobom: Michałowi Grzybkowskiemu i Kamilowi Zubelewiczowi – powiedział Jacek Jonak, przewodniczący kapituły.
W uzasadnieniu napisano, że zdecydowano o podziale stypendium na dwie równe części (całość to równowartość 15 tys. dolarów), uznając, że „obaj laureaci posiadają cechy pozwalające widzieć w nich przyszłe znaczące postaci rynków finansowych”.
Michał Grzybkowski, absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, planuje przeznaczyć stypendium na studia na University of Oxford – Jesus College w ramach przygotowywanej pracy doktorskiej. Kamil Zubelewicz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej, nominowany do stypendium w roku ubiegłym, ma plany zmierzające do uzyskania wpływu na podejmowanie decyzji legislacyjnych istotnych dla życia gospodarczego w kraju. Kapituła szczególnie doceniła inicjatywę powołania niezależnego instytutu statystycznego.
Nagroda im. Lesława A. Pagi, zmarłego w lipcu 2003 r. pierwszego przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych, a następnie prezesa polskiego oddziału firmy doradczej ówczesnego Deloitte & Touche, przyznawana jest raz w roku przez powołaną w zeszłym roku Fundację im. Lesława A. Pagi. Nagrodę – dla biznesmenów, działaczy gospodarczych i publicznych lub instytucji – przyznaje kapituła, której przewodniczącym jest minister skarbu Jacek Socha. Pierwszym laureatem był Krzysztof A. Lis, jeden z twórców polskiego rynku kapitałowego, zmarły tragicznie w tym roku.
Stypendium przyznawane jest absolwentom kierunków ekonomicznych, handlowych lub finansowych polskich uczelni za szczególne osiągnięcia, cechującym się wysoką etyką. W ubiegłym roku stypendium dostał Michał Chałaczkiewicz.
„Rzeczpospolita” jest jednym z patronów medialnych tego przedsięwzięcia.