„– Jest to prawdopodobnie pierwszy przypadek, gdy polska firma wynajmuje agencję lobbingową w USA – mówi Krzysztof Zakrzewski, partner zarządzający kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka, która wpisana jest na listę lobbystów w Polsce. Wyjaśnia, że dotychczas polskie firmy zatrudniały lobbystów co najwyżej w Brukseli, ale nie w Stanach.”, czytamy.
„American International Group (AIG), niegdyś największy ubezpieczyciel na świecie, sprzedaje działające w ponad 50 krajach Alico (część grupy oferującą polisy na życie). AIG nie ma wyjścia. Pieniądze są mu potrzebne na spłatę 180 mld dolarów pomocy od amerykańskiego rządu. Na liście firm, które złożyły oferty, są MetLife (największy ubezpieczyciel w USA) i francuska Axa (w czołówce największych w Europie). MetLife zaoferował za Alico 11,2 mld dolarów. Ostateczne decyzje nie zapadły. Rozważana jest również opcja sprzedaży części amerykańskiej spółki poprzez giełdę.”, podaje dziennik.
„– Wciąż walczymy, żeby sprzedano nam część Alico w Europie Środkowo-Wschodniej – zapewnia „Rz” Andrzej Klesyk, prezes PZU. Skąd amerykański rząd, który poprzez specjalny fundusz kontroluje AIG, wie o istnieniu PZU? Andrzej Klesyk przyznaje, że polskie towarzystwo wynajęło firmę lobbingową w Stanach, by uzyskać przyzwolenie tamtejszej administracji na sprzedaż Alico w częściach. Nadwyżka kapitałowa PZU to dziś 12 – 15 mld zł. Od kilku miesięcy zarząd spółki zapowiada wykorzystanie tych pieniędzy do ekspansji w naszym regionie Europy.”, czytamy dalej.
Grupa PZU zebrała w 2008 r. 21.515,4 mln złotych z tytułu składek ubezpieczeniowych, osiągając zysk netto w kwocie 2.341,7 mln złotych. Kapitały własne Grupy PZU na koniec 2008 roku osiągnęły wartość 19.064,6 mln złotych, co oznacza wzrost o 13,0%.
Więcej szczegółów w „Rzeczpospolitej”.
Na podstawie: Aleksandra Biały