Mieszkanie jest miejscem, w którym chcemy czuć się bezpiecznie. Jedni otrzymują je w spadku, inni natomiast pracują na nie długie lata. I chociaż coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ochrona cennego dorobku, niestety nadal co trzecia nieruchomość mieszkaniowa w Polsce nie jest objęta ubezpieczeniem1.
Tymczasem sytuacje losowe takie jak włamania, kradzieże czy awarie instalacji wodociągowych mogą dotknąć każdego z nas. Ekspert Expandera radzi, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć się finansowo na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Dzięki temu polisa zagwarantuje wypłatę świadczenia w trudnych chwilach.
Decydując się na zakup ubezpieczenia nieruchomości zazwyczaj uważamy, że przedmiot ochrony jest oczywisty. Warto jednak wiedzieć, że w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) pojęcie mieszkania jest dokładnie zdefiniowane.
Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej obejmują ochroną mieszkanie do którego ubezpieczony posiada prawo własności lub posiada własnościowe spółdzielcze prawo do tego lokalu. Ponadto w przypadku ubezpieczenia nieruchomości o charakterze mieszkalnym, przedmiotem ubezpieczenia mogą być również pomieszczenia gospodarcze, pomieszczenia przynależne do lokalu, garaże lub miejsca postojowe (które mogą być użytkowane wyłącznie przez ubezpieczonego i jego osoby bliskie) wraz z ich stałymi elementami. Dodatkowo polisa może również dotyczyć mienia ruchomego będącego własnością ubezpieczającego, np. meble, sprzęt RTV i AGD, dzieła sztuki, rowery czy sprzęt turystyczny. Ponieważ ubezpieczyciele oferują zróżnicowany zakres usług, należy dokładnie zapoznać się z treścią OWU, aby mieć pewność czy ochrona będzie obejmować także przedmioty szczególnie dla nas ważne.
W podstawowym pakiecie ubezpieczenie zabezpiecza finansowo przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń losowych w naszym mieszkaniu. Dodatkowo można je również ubezpieczyć przed kradzieżą, kradzieżą z włamaniem, rabunkiem czy dewastacją. Niektóre produkty posiadają też możliwość ochrony OC, co jest szczególnie przydatne, gdy wyrządzimy szkodę sąsiadowi, np. zalewając jego lokal.
Do tzw. zdarzeń losowych, mogących zagrozić naszemu „M”, w OWU wymienia się najczęściej: pożar, huragan, uderzenie pioruna, grad, uderzenia statku powietrznego, deszcz nawalny, zapadanie i osuwanie się ziemi oraz zalanie. Większość towarzystw ubezpieczeniowych bierze pod uwagę wszystkie z tych zagrożeń. Istnieje jednak też możliwość wyłączenia grupy, bądź pojedynczego, ryzyka dla konkretnej nieruchomości. Dla przykładu, nie wszyscy ubezpieczyciele podejmą się ubezpieczenia domu na terenie zalewowym lub nie zapewnią ochrony od uderzenia pojazdu mechanicznego, jeśli dom będzie stał przy wyjątkowo niebezpiecznym zakręcie. Oczywiście należy również pamiętać, ze polisa ubezpieczeniowa nie obejmie szkód wyrządzonych wskutek umyślnego działania, zaniechania lub rażącego zaniedbania ubezpieczającego oraz osób mu bliskich.
Mieszkanie (lub dom) i jego wyposażenie są przeważnie odzwierciedleniem życiowego dorobku. Na co dzień jednak nie dostrzegamy niebezpieczeństw jakie mogą mu grozić. Zwykle dzieje się tak do pierwszej zaistniałej szkody. Dopiero wtedy przychodzi czas na refleksję i wizytę u agenta ubezpieczeniowego. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, należy zabezpieczyć nieruchomość zawczasu. Przy podejmowaniu tej ważnej decyzji warto skorzystać z bezpłatnej porady profesjonalnego doradcy, który odpowie na wszystkie nurtujące pytania i pomoże wybrać taką polisę, która zapewni realną ochronę.
Michał Piestrzyński
Expander Advisors