Biuro Informacji Kredytowej przedstawiło swoje prognozy na rok 2017. Zdaniem analityków, rynek kart kredytowych cały czas się porządkuje. Banki wydają mniej kart, ale na wyższe limity. W ten sposób umacniają relację z lojalnymi klientami.
Rynek kart kredytowych pozostaje w trendzie spadkowym od 2011 roku, kiedy to Polacy mieli w swoich portfelach blisko 11 mln tego typu plastików. Co prawda w ostatnich dwóch kwartałach 2016 roku mogliśmy zaobserwować niewielkie wzrosty, ale na razie nie wiadomo czy jest to drobna korekta, czy zmiana trendu.
Forum
Analitycy BIK uważają, że rynek kart kredytowych cały czas się porządkuje. W 2016 r. wydano ponad 1 mln kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów w wysokości 5,12 mld zł. To o 7,9 proc. mniej pod względem liczbowym i o 0,1 proc. więcej pod względem wartościowym względem roku 2015. Pomimo spadku liczby kart, rośnie wartość przyznawanych limitów. Średnia kwota przyznanego nowego limitu wynosi obecnie prawie 4 800 zł.
– Klienci posiadający więcej niż jedną kartę kredytową rezygnują z kart nieaktywnych. W rezultacie rośnie udział osób posiadających 1 kartę (z 76,7 proc. w 2015 r. do 78,8 proc. w 2016 r. – w 2011r. takich osób było tylko 71,9 proc.), co może świadczyć o wzrastającej świadomości Polaków w zarządzaniu swoimi finansami – mówi prezes BIK Mariusz Cholewa.
BIK podaje, że liczba użytkowników kart kredytowych w Polsce wynosi 4,8 mln osób. Mają oni w portfelach 6,1 mln czynnych kart kredytowych. Obserwowany spadek liczby kart kredytowych wynika z zamykania kart nieaktywnych lub mniej używanych. Równolegle jednak na kartach aktywnych szybciej rośnie suma przyznanych limitów, co oznacza umacnianie relacji banków z lojalnymi klientami.
Z raportu PRNews.pl wynika, że największym wydawcą kart kredytowych w Polsce jest PKO BP. Na koniec III kwartału 2016 roku miał 824 tys. kart kredytowych. Drugi na rynku jest BZ WBK – 775 tys., a trzeci Credit Agricole 733 tys. kart. Dane po IV kwartale 2016 roku opublikuję po zakończeniu sezonu wyników rocznych.
Tymczasem zapraszam do zapoznania się z prognozami BIK dotyczącymi rynku kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych. Płynie z nich ciekawy wniosek – Polacy coraz chętniej chodzą po małe kredyty do firm pożyczkowych. Tekst na ten temat opublikowałem w serwisie Bankier.pl.