Minister Jolanta Fedak rozmawiała na temat zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych z przedstawicielami środowisk naukowo-badawczych. Dyskutanci zgodzili się co do zasadniczego celu zmian – osiągnięcia jak najwyższej emerytury po jak najmniejszych kosztach i co do metody – uproszczenie systemu przez zlikwidowanie zbędnych prowizji i opłat.
Doświadczenia ostatnich lat wskazują na potrzebę dokonania zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych. Brak jest konkurencji cenowej pomiędzy towarzystwami emerytalnymi. Ich sytuacja finansowa ulega poprawie niezależnie od osiąganych przez nie rezultatów. Rosną także koszty ich utrzymania, które ponoszą przyszli emeryci. W tej sytuacji w MPiPS przygotowano założenia nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Są one przedmiotem konsultacji międzyresortowych, z partnerami społecznymi oraz tematem dyskusji w mediach. Aby poszerzyć stan wiedzy na temat możliwości poprawy działania otwartych funduszy emerytalnych, Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak 11 marca 2010 roku spotkała się z przedstawicielami środowisk naukowo-badawczych.
– Najważniejsze pytania, na jakie musieliśmy znaleźć odpowiedź, przygotowując założenia – powiedziała podczas spotkania konsultacyjnego Minister Jolanta Fedak – to: czy system działa w imieniu ubezpieczonych i czy nasze propozycje będą dobre dla budżetu państwa?
Dyskutanci zgodzili się co do zasady, że system emerytalny powinien być maksymalnie przejrzysty i prosty i dzięki temu tańszy od obecnego. Należy więc likwidować, tam gdzie to jest możliwe, zbędne łańcuchy prowizji i opłat i nie tworzyć równie zbędnych piramid instytucjonalnych. Koszt funkcjonowania systemu jest opłacany bezpośrednio ze składek na przyszłe emerytury. Im ten koszt niższy, tym wyższe są przyszłe świadczenia.
Zebrani podkreślili związek między pewnością wypłaty emerytury, a sytuacją budżetu państwa. Oddzielanie interesu państwa od interesu ubezpieczonych jest bezpodstawne. Państwo, czyli stan jego finansów, jest gwarantem nie tylko wypłaty, ale również wysokości przyszłej emerytury.
Tematyka spotkania była bardzo szeroka – od spraw fundamentalnych, takich jak:
– wpływ doktryny liberalnej na powstające dwadzieścia lat temu systemy emerytalne,
– różne koncepcje funkcjonowania segmentów kapitałowych we współczesnych systemach,
– na czym polega rola państwa w systemach zabezpieczenia społecznego,
– co jest celem ubezpieczenia społecznego, a co nim nie jest lub nie może być, np.: zabezpieczenie środków na starość czy bogacenie się,
– jak definicja celu wpływa na organizację systemu,
– koszty i efektywność otwartych funduszy kapitałowych w Polsce,
aż po analizę wpływu obowiązku przynależności obywateli do ofe na zyskowność otwartych funduszy. Zgodzono się, że obowiązek przynależności nie motywuje ofe do lepszego zarządzania aktywami.
W spotkaniu, oprócz Minister Jolanty Fedak wziął udział Podsekretarz Stanu w MPiPS Marek Bucior. Gośćmi byli:
-prof zw.dr hab. Leokadia Oręziak Szkoła Główna Handlowa,
– prof. dr hab. Stanisława Golinowska, Uniwersytet Jagielloński Instytut Socjologii i Spraw Socjalnych,
– prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz, Uniwersytet Warszawski,
– prof. dr hab. Inetta Jędrasik- Jankowska , Uniwersytet Warszawski,
– prof. dr hab. Barbara Wagner, Uniwersytet Jagielloński,
– dr hab. prof. nadzw. UWr Urszula Kalina-Prasznic, Uniwersytet Wrocławski,
– prof. Anna Wilmowska-Pietruszyńska, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie,
– dr. hab. prof. nadzw. UW Gertruda Uściska, Uniwersytet Warszawski,
– dr hab.prof. nadzw. SGH Zbigniew Strzelecki, Szkoła Główna Handlowa,
– prof. dr hab. Małgorzata Szylko-Skoczny, Uniwersytet Warszawski.
Źródło: PR News