Jest to ważna atrakcja turystyczna Białowieży, bo w jego zbiorach znajduje się wiele unikalnych i ciekawych eksponatów, prezentowanych w nowoczesny, bardzo atrakcyjny sposób.
Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego jest nowoczesnym centrum ekspozycyjnym – dysponuje dwoma poziomami, o powierzchni około 1500 m2 stałej wystawy i salą konferencyjną dla blisko 200 osób. Zgodnie
z najnowszymi tendencjami w muzealnictwie treści ekspozycji prezentowane są blokami problemowymi – np.: drapieżcy, roślinożercy, działalność człowieka. Na parterze, który poświęcony jest głównie florze Puszczy Białowieskiej, znajdziemy także dioramę poświęconą królowi puszczy – żubrowi oraz wystawę o królewskich łowach Kazimierza Jagiellończyka. Zwiedzając piętro muzeum zobaczymy głównie ekspozycje poświęcone faunie, a więc między innymi łosiom, jeleniom, sarnom, dzikom a także drapieżnikom – wilkom, rysiom – oraz ptakom i zwierzętom, których środowiskiem życia są doliny rzeczne – bobrom, wydrom, żabom czy ryjówkom. Zwiedzający dowiedzą się także jak kształtowały się losy człowieka w Puszczy Białowieskiej na przestrzeni kilku ostatnich wieków.
W zbiorach muzeum znajduje się dużo cennych, ciekawych, i rzadkich eksponatów. Sposób prezentowania wystawy sprawia, że jest ona niezwykle atrakcyjna dla zwiedzających – wykorzystuje wszelkie środki ekspresyjnego przekazu: przestrzeń, dźwięk, naturalne barwy fotografii i obiektów, światło sceniczne (opcje dnia i nocy). Urok i niepowtarzalny klimat nowej ekspozycji muzealnej z pewnością będzie zapadać turystom w pamięć.
– Idea nowoczesnego muzeum z prawdziwego zdarzenia towarzyszy nam od wielu lat – mówi Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Józef Popiel – Dopiero jednak dotacja z Banku Światowego pozwoliła na przygotowanie w latach 1996-1997 scenariusza przyszłej ekspozycji i projektu modernizacji budynku. Fundusze pochodzące z budżetu państwa i dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej oraz Fundacji EkoFundusz pozwoliły na realizację projektu. Prace budowlane, aranżacyjne i plastyczne trwały do końca 2003 r.
Uroczyste otwarcie Muzeum w Białowieży jest częścią obchodów Roku Żubra. W 2004 r. przypada bowiem 75. rocznica rozpoczęcia w Puszczy Białowieskiej starań nad powrotem żubra do polskiej puszczy. Po
I wojnie światowej żubr był bowiem gatunkiem zagrożonym wymarciem, na wolności nie żyło ani jedno zwierze. Sukces programu powrotu żubra do puszczy jest unikalnym w skali świata przykładem udanego ratowania zagrożonego gatunku i wielką chlubą Polski.
W organizację Roku Żubra aktywnie włączył się Bank Pekao SA, który… sam w tym roku obchodzi 75-lecie.
– Cieszymy się, że możemy brać udział w programie ochrony żubra, największego ssaka Europy i symbolu polskiej przyrody – mówi Jan Krzysztof Bielecki, prezes Pekao SA – 75 lat temu rozpoczęły się prace nad przywróceniem przyrodzie królewskiego żubra i 75 lat temu powstał nasz bank. Dziś możemy powiedzieć, że oba te przedsięwzięcia okazały się sukcesem – żubry zamieszkują polskie puszcze, a Bank Pekao SA jest jednym z największych banków w Europie Środkowowschodniej.