„Krzysztof Lutostański, prezes Bankowy PTE, uważa, że szybko mogą się pojawić próby nowych połączeń funduszy. – Akcjonariusze do tej pory byli zniechęceni i nie chcieli tracić czasu i pieniędzy na proces, który kończył się niepowodzeniem – mówi Lutostański.
Zdaniem Ewy Lewickiej, szefowej Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, liczba funduszy zredukuje się w przyszłości do około dziesięciu. Gdy Aegon przejmie już Skarbiec-Emeryturę, na rynku zostanie ich 14.”, czytamy.
„Ostatnia podobna decyzja zapadła cztery lata temu. Ówczesna Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych zgodziła się, by PTE Polsat przejął zarządzanie nad funduszem Kredyt Banku. Kolejne dwa wnioski o fuzję, które się pojawiły, nadzór odrzucił z powodów formalnych. Towarzystwu Winterthur (teraz Axa) nie udało się przejąć Domu (obecnie Warta), a PTE PZU połączyć z PTE Skarbiec-Emerytura.”, czytamy dalej.
Po zakończeniu tej operacji Aegon zajmie piąte miejsce wśród funduszy. Będzie miał około 800 tys. członków i 6,3 mld zł aktywów. Obecnie Aegon zajmuje jedenaste miejsce. O piątą pozycję będzie konkurował z Axą.
Więcej w „Rzeczpospolitej”.