W prestiżowym konkursie na najlepsze karty w Polsce w 2010 roku, w najważniejszej kategorii „Karta dla Polski na 2011 rok” niekwestionowane zwycięstwo odniósł Bank Zachodni WBK.
Nagrodzona „karta szkolna”, której jesteśmy emitentem jest już wykorzystywana do identyfikowania uczniów, kontroli wstępu na teren szkoły oraz do płacenia.
Zbliżeniowe karty Visa payWave to karty z mikroprocesorem, który podnosi poziom bezpieczeństwa samej karty i umożliwia łączenie na jednym „plastiku” zastosowań czysto płatniczych z innymi funkcjami, np. identyfikacją użytkownika karty. Z tej właśnie funkcji jako pierwsze w Polsce korzysta XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi, w którym z początkiem roku szkolnego uruchomiony został system „karty szkolnej”. Identyczna karta działa także w Zespole Szkół Panadgimnazjalnych nr 19w Łodzi, Zespole Szkół Ekomomicznych we Wrocławiu oraz Zespole Szkół Akademickich w Zielonej Górze. Finalizowane są rozmowy w kolejnymi placówkami oświatowymi – szkołami w Nowym Targu, Rzeszowie, Inowrocławiu, Świebodzicach, Tarce koło Jarocina oraz w Warszawie.
Każdy z uczniów otrzymuje od Banku Zachodniego WBK zbliżeniową kartę przedpłaconą Visa payWave. Jednocześnie bank wyposaża szkołę w oprogramowanie oraz urządzenia kontrolujące dostęp do pomieszczeń szkolnych (czytniki kart połączone z odpowiednimi bramkami). System identyfikacyjny, w ramach którego działają „karty szkolne” ma możliwość rejestrowania liczby „wejść” i „wyjść” każdego ucznia – przez co nauczyciele i rodzice zyskują możliwość monitorowania obecności uczniów w szkole. Takie rozwiązanie zwiększa również bezpieczeństwo szkoły, ograniczając wchodzenie na jej teren osób nieuprawnionych. Na kartach jest umieszczany przygotowany specjalnie dla szkoły wizerunek (logo szkoły), przez co będą one również szkolnym identyfikatorem. Poza kartami i specjalnymi barierkami Bank Zachodni WBK wyposaża szkoły również w czytniki do płatności zbliżeniowych, które są instalowane w szkolnym sklepiku. Uczniowie mogą w nim płacić swoimi „kartami szkolnymi” bez posługiwania się gotówką.
„Dyrektorzy ośrodków dydaktycznych wielokrotnie wskazywali, że wyzwaniem w szkołach jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom – stąd decyzja banku, by wesprzeć szkoły w budowaniu nowoczesnych rozwiązań systemu dostępu. Jednocześnie to rozwiązanie pozwala na edukowanie młodzieży w zakresie korzystania z kart płatniczych” – mówi Łukasz Porażyński z Zespołu Rozwoju Produktów Banku Zachodniego WBK.
„Karty szkolne” to przedpłacone karty Visa payWave; za ich pomocą można płacić do wysokości środków wpłaconych wcześniej na rachunek karty. Dodatkowa funkcjonalność zbliżeniowa pozwala dokonywać drobnych płatności (jednorazowo do 50 zł) bez konieczności podawania jej sprzedawcy – wystarczy zbliżyć kartę do czytnika kart zbliżeniowych.
„Karty Visa payWave to najbardziej nowoczesne karty płatnicze: ich „sercem” jest mikroprocesor, który działa jak miniaturowy komputer. Z jednej strony, daje on wyższy poziom bezpieczeństwa samych płatności (w porównaniu do kart wyposażonych wyłącznie w pasek magnetyczny) i umożliwia dokonywanie błyskawicznych płatności zbliżeniowych, z drugiej zaś pozwala łączyć na karcie różne funkcje, czego przykładem jest właśnie „karta szkolna”. Cieszymy się, że to właśnie karty Visa payWave zostały, jako pierwsze w Polsce, wybrane do tego rozwiązania. Jesteśmy przekonani, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i rodzice szybko docenią zalety połączenia na jednym „plastiku” funkcji płatniczej oraz identyfikacyjnej” – powiedział Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.
Docelowo istnieje także możliwość połączenia „karty szkolnej” i systemu dostępu z istniejącymi już w większości szkół elektronicznymi dziennikami czy innymi systemami ewidencji uczniów, stosowanymi przez ośrodki edukacyjne.
Źródło: BZWBK