Dane HSBC dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego wskazują, że w lutym ożywienie gospodarcze ponownie nabrało tempa. W lutym wielkość produkcji, ilość nowych zamówień krajowych oraz zamówień eksportowych wzrosły w szybszym tempie niż miesiąc wcześniej.
Po spadku odnotowanym w styczniu, wartość HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego® w lutym ukształtowała się na poziomie 52,4. Każda wartość powyżej 50,0 oznacza poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Najnowszy odczyt był wyższy niż długoterminowy trend, który wynosi 49,6.
Ilość nowych zamówień wzrosła w lutym piąty miesiąc z rzędu. Tempo tego wzrostu zdecydowanie przyspieszyło w stosunku do styczniowego odczytu i było znacznie szybsze od jedenastoipółletniej średniej z badań. Zebrane dane wskazały na wyraźny wzrost nowych zamówień zarówno z rynku krajowego, jak i rynków eksportowych.
Siódmy miesiąc z rzędu większa ilość nowych zamówień wpłynęła na wzrost produkcji w polskim sektorze przemysłowym. Tempo tego wzrostu było drugim najszybszym od lipca 2007 roku i znacznie przewyższało średnią z badań długoterminowych. Mimo tego ilość zaległości produkcyjnych nadal spadała wskazując, że w polskim sektorze przemysłowym ciągle występują wolne moce przerobowe, które powstały w następstwie znacznych spadków popytu odnotowanych w drugiej połowie 2008 roku i pierwszej połowie 2009 roku.
W następstwie dalszego spadku zaległości produkcyjnych w lutym producenci ponownie zredukowali liczbę miejsc pracy. Zatrudnienie w sektorze przemysłowym spada co miesiąc od maja 2008 roku, za wyjątkiem niewielkiego wzrostu odnotowanego w grudniu ubiegłego roku. Jednak tempo ograniczania miejsc pracy w lutym było słabsze niż w styczniu.
Ilość pozycji zakupionych w lutym wzrosła czwarty miesiąc z rzędu w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, co wskazuje na ożywienie w sektorze przemysłowym. Tempo tego wzrostu było najszybsze od marca 2008 roku. Niemniej jednak dane z badań ponownie zasygnalizowały znaczne opóźnienia w dostawach. Średnie koszty produkcji wzrosły w lutym siódmy miesiąc z rzędu, odzwierciedlając wyższe ceny metali, gumy i papieru. Tempo inflacji było jednak najwolniejsze od października ubiegłego roku i niższe od średniej z badań historycznych.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu:
Źródło: HSBC Bank Polska