W I kwartale 2019 r. ankietowane banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych i kredytów dla przedsiębiorstw a jednocześnie nie zmieniły kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych. Banki zmodyfikowały również niektóre warunki polityki kredytowej, najczęściej prowadzące do zaostrzania polityki kredytowej. W opinii ankietowanych banków popyt na kredyt mieszkaniowy i kredyt konsumpcyjny nieznacznie wzrósł, a na kredyt dla przedsiębiorstw się nie zmienił.
W dniu 6 maja 2019 r. Narodowy Bank Polski opublikował kwartalną informację pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”. W materiale omówione zostały zmiany w polityce kredytowej banków i popycie na kredyty, które zaszły w I kwartale 2019 r., oraz przewidywania banków na II kwartał 2019 r.Informacje te zostały zestawione na podstawie ankiety, którą na początku kwietnia 2019 r. wypełniło 26 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 88%.
W I kwartale 2019 r. ankietowane banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, a skala zaostrzenia była istotnie większa w segmencie kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw. Banki zaostrzyły również niektóre warunki polityki kredytowej: zwiększyły marżę kredytową, w tym dla kredytów obarczonych większym ryzykiem, obniżyły maksymalną kwotę kredytu i skróciły maksymalny okres kredytowania. Banki nie zaobserwowały zmian popytu na kredyty dla przedsiębiorstw. Na II kwartał 2019 r. ankietowane podmioty przewidują kontynuację zaostrzania polityki kredytowej oraz nie oczekują zmian popytu na kredyt dla przedsiębiorstw.
Kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych w I kwartale 2019 r. nie zostały zmienione, choć nieznacznie zostały zmodyfikowane niektóre warunki polityki kredytowej. Banki podniosły marżę dla kredytów obarczonych większym ryzykiem a jednocześnie obniżyły marżę dla pozostałych kredytów. Banki odnotowały nieznaczny wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. Na II kwartał 2019 r. banki deklarują zaostrzenie polityki kredytowej oraz nie oczekują istotnych zmian popytu.
W I kwartale 2019 r. banki nieznacznie zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych oraz warunki ich udzielania: podniosły pozaodsetkowe koszty kredytu, zwiększyły marżę kredytową i obniżyły maksymalną kwotę kredytu. Ankietowane podmioty zaobserwowały niewielki wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne. W II kwartał 2019 r. banki przewidują zaostrzenie polityki kredytowej i niewielki wzrost popytu.
Źródło: NBP