EBOR najprawdopodobniej złoży zapis na nową emisję kapitału podstawowego, w wysokości 43,7 mln USD. Nowoutworzone partnerstwo daje Nordei okazję do wzrostu w rosyjskich segmentach bankowości korporacyjnej i detalicznej. Wzmocni ono także platformę Nordei do obsługi skandynawskich klientów prowadzących działalność na terenie Rosji, a także stworzy nowe szanse obecnym klientom i pracownikom Orgresbanku.
Transakcja wymaga jeszcze, między innymi, zatwierdzenia ze strony stosownych władz i ma być sfinalizowana przed końcem pierwszego kwartału 2007 roku. Krótkoterminowy wpływ transakcji na zysk Grupy Nordea przypadający na jedną akcję będzie nieznaczny.
W związku z nabyciem akcji strony podpisały umowę pożyczki podporządkowanej, w kwocie 30 mln USD i są zdecydowane przeprowadzić dalsze podwyżki kapitału banku, aby wesprzeć realizację planów rozwojowych. Orgresbank skoncentruje się na wzrastających w szybkim tempie rynkach Moskwy i Sankt Petersburga. Planuje także rozbudowę sieci swoich oddziałów tak, by objąć swoim zasięgiem najbardziej rozwinięte gospodarczo regiony Rosji.
– Dzięki temu przejęciu Nordea skorzysta sieci oddziałów Orgresbanku i w ten sposób będzie mogła wejść w rosyjski segment korporacyjny i detaliczny. Strategia i silny zespół Orgresbanku bardzo dobrze wkomponowują się w ambicje Nordei związane z Rosją. Przejęcie umożliwi Orgresbankowi poszerzenie swojej oferty produktów o wiodące produkty opracowane przez Nordeę, zwłaszcza w dziedzinie kredytów hipotecznych, konsumpcyjnych, usług „private banking”, zarządzania gotówką, bankowości elektronicznej i rynków kapitałowych – mówi Tom Ruud, dyrektor Obszaru Bankowości Korporacyjnej i Instytucjonalnej Nordea.
Igor Kogan, prezes Orgresbanku, dodaje: – Cieszymy się z możliwości połączenia sił z tak potężnym partnerem. Orgresbank zachowa obecne kierownictwo operacyjne, które rozwijało bank do chwili obecnej. Dzięki nowatorskiemu i przedsiębiorczemu podejściu do potrzeb klientów udało nam się zachować konkurencyjność na rosyjskim rynku bankowym. Umiejętności Nordei i skandynawskie możliwości, w połączeniu z naszą wiedzą fachową o miejscowym rynku umożliwią nam realizację strategii i dalszy rozwój usług .
W transakcji Nordei doradzała firma Credit Suisse; na rzecz Orgresbanku usługi doradcze świadczył FinPoint.