Współpraca banku Nordea z Muzeum Narodowym w Krakowie rozpoczęła się w 2006 roku od objęcia mecenatu nad wystawą „Fin de Siecle” („U schyłku wieku”). Kontynuacją wspólnych działań w tym roku było wsparcie udzielone przez bank przy realizacji wystawy zatytułowanej „Nie tylko art déco”. Jej główną atrakcją była unikalna kolekcja polskiego plakatu okresu międzywojnia, na której można było podziwiać 100 prac najlepszych lwowskich grafików tego okresu.
– Tytuł „Dobroczyńca Muzeum Narodowego w Krakowie” to dla nas zaszczyt – mówi Włodzimierz Kiciński, prezes zarządu Nordea Bank Polska. – Przynależność do grona darczyńców instytucji, która dysponuje największą liczbą eksponatów w kraju, zgromadzonych w dziesięciu muzealnych obiektach, mogącej poszczycić się wieloma niezwykłymi inicjatywami kulturalnymi, daje nam wiele satysfakcji. Poprzez współpracę z krakowskim muzeum wypełniamy też naszą misję: Nordea – bank, który stwarza możliwości.
Uroczyste wręczenie brązowych medali i dyplomów tegorocznym laureatom tytułu „Dobroczyńca Muzeum Narodowego w Krakowie” odbyło się 12 listopada na Zamku Królewskim w Niepołomicach.