Historia polskiego harcerstwa ma już sto lat. Tę rocznicę Narodowy Bank Polski upamiętni emisją monet okolicznościowych – srebrnej dziesięciozłotówki i dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold.
Polskie harcerstwo swoje początki wiąże z brytyjskim skautingiem – opracowaną przez Roberta Baden-Powella metodą samowychowania młodzieży, odbywającego się w małych grupach, na łonie przyrody i pod opieką starszego instruktora. W Polsce idee te wśród młodych ludzi zaszczepili m.in. Olga i Andrzej Małkowscy. Z ich inicjatywy w 1910 r. we Lwowie powstały pierwsze drużyny skautów. W tym samym roku w Krakowie uczniowie I Gimnazjum św. Anny założyli „Zastęp Kruków”. Dwa lata później do słownictwa przeszło polskie określenie skautingu, czyli znane do dziś „harcerstwo”.
Podobizny Olgi i Andrzeja Małkowskich zostały upamiętnione na rewersie srebrnej monety o nominale 10 zł wyemitowanej przez NBP z okazji 100. rocznicy harcerstwa polskiego. Awers monety przedstawia m.in. postaci harcerza i harcerki przy ognisku, a po ich lewej stronie barwny wizerunek polskiej flagi. Pomiędzy postaciami harcerzy, na tle fragmentu muru z cegieł, widoczny jest symbol lilijki harcerskiej ze znakiem Polski Walczącej. Lilijka jest także elementem rewersu okolicznościowej dwuzłotówki, wykonanej ze stopu Nordic Gold, której centralnym motywem jest wizerunek Krzyża Harcerskiego.
Srebrną monetę oraz rewers dwuzłotówki zaprojektowała Dominika Karpińska-Kopiec, a awers dwuzłotówki Ewa Tyc-Karpińska.
Dla kolekcjonerów NBP przygotował 50 tys. sztuk srebrnych dziesięciozłotówek i 1,1 mln dwuzłotówek NG. Monety dwuzłotowe można wymieniać w kasach oddziałów okręgowych NBP od 27 maja, a srebrne monety wejdą do obiegu 28 maja.
Źródło: NBP