Dzisiejsza aktualizacja aplikacji IKO przynosi garść użytecznych nowości dla klientów PKO BP. Od teraz będą mogli zlecać szybkie przelewy P2P na numer telefonu innych użytkowników Blika, logować się do aplikacji z wykorzystaniem odcisku palca i personalizować pulpit aplikacji.
PKO BP jest piątym bankiem, który udostępnia klientom możliwość wykonywania przelewów w systemie Blik. Do tej pory użytkownicy aplikacji IKO mogli wykonywać przelewy wyłącznie wewnętrzne, czyli między numerami telefonów zarejestrowanych w systemie IKO. Od dziś mogą już zlecać szybkie przelewy do klientów ING Banku Śląskiego, mBanku, BZ WBK, Orange Finanse i Banku Millennium. Przelewów P2P brakuje jeszcze w Alior Banku, ale wszystko wskazuje na to, że tu wdrożenie się opóźni. Lekki poślizg zaliczył zresztą też PKO BP, bo początkowo była mowa o wdrożeniu pod koniec I kwartału 2015 r.
Zaletą przelewów realizowanych na numer telefonu jest ich szybkość. Księgowane są natychmiast, bo przechodzą przez system Express Elixir. Standardowy przelew międzybankowy w najlepszym wypadku księgowany jest po kilku godzinach od wykonania zlecenia. Co więcej, wykonanie przelewu na numer telefonu jest jedyną okazją, by skorzystać z systemu Express Elixir bezpłatnie. Przynajmniej na razie, bo później pojawią się opłaty. PKO BP zapowiada, że przelewy ekspresowe na numer telefonu będą za darmo do końca roku. W bankowości internetowej szybki przelew kosztuje około 5 zł.
Aby otrzymać przelew międzybankowy BLIK, należy zarejestrować swój numer telefonu w aplikacji IKO, wybierając w ustawieniach IKO opcję „Rejestracja numeru telefonu” i potwierdzając kodem PIN. Użytkownicy, którzy korzystają z kilku aplikacji bankowych z Blikiem, muszą wybrać jedną która będzie dla nich domyślną do odbierania przelewów przychodzących. Żeby wysłać przelew ze swojego smartfona do osoby posiadającej konto w innym banku, trzeba wybrać na liście dostępnych przelewów opcję „Przelew na telefon”, wpisać lub wybrać z kontaktów numer telefonu odbiorcy i zatwierdzić dyspozycję. Przelewy do kwoty 50 zł należy potwierdzić wybierając przycisk „Ok”, natomiast przy zlecaniu przelewu na wyższą kwotę konieczne jest podanie kodu PIN używanego przy logowaniu do IKO.
Drugą nowością, która pojawia się po aktualizacji programu jest logowanie za pomocą TouchID. Opcja ta jest dostępna dla użytkowników telefonów z systemem iOS wyposażonych w czytnik linii papilarnych. W tym przypadku odcisk palca złożony na czytniku będzie zastępował kod PIN do aplikacji. Funkcja biometryczna w telefonach z Androidem pojawi się później. W tej wersji posiadacze telefonów z Androidem i Windows Phone dostali natomiast możliwość odbierania przekazów Western Union. Wcześniej taka usługa dostępna była tylko dla posiadaczy iPhone.
Nowa wersja aplikacji pozwala ponadto personalizować ekran główny. Użytkownicy, którzy posiadają większą ilość produktów mogą zarządzać kafelkami na ekranie głównym. Personalizację można wykonać przytrzymując dłużej dany element lub poprzez menu ustawień aplikacji.