Aż do 4,5 proc. wzrośnie oprocentowanie środków gromadzonych przez dzieci w Szkolnych Kasach Oszczędności prowadzonych przez PKO Bank Polski. To jedna z najważniejszych zmian w ramach rewitalizacji SKO, najstarszego i największego w Polsce programu edukacji finansowej dla najmłodszych dzieci.
PKO Bank Polski wprowadza bardzo ważną zmianę w zasadach działania Szkolnych Kas Oszczędności. Od 3 stycznia do 31 maja 2011 roku, a więc do czasu zakończenia corocznego konkursu dla szkół, oprocentowanie środków wpłacanych przez 142 tys. uczniów na książeczki SKO wyniesie aż 4,5 proc. Po tym okresie – 3,5 proc.
– Dotrzymujemy obietnic. Zgodnie z zapowiedziami rozpoczęliśmy unowocześnianie Szkolnych Kas Oszczędności. Ten ważny program edukacji finansowej wzmacniamy nowymi zachętami. Liczymy, że zmiana oprocentowania pozytywnie wpłynie na odbiór tego projektu przez dzieci, opiekunów SKO i szkoły – mówi Michał Macierzyński, dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.
Podwyższenie oprocentowania wkładów zgromadzonych na książeczkach SKO uatrakcyjni tę formę odkładania pieniędzy. Uzyskane w ten sposób odsetki powiększą pulę środków wspólnych Szkolnej Kasy Oszczędności i zgodnie z założeniami programu będą wykorzystywane przez opiekunów na cele związane z jej rozwojem. Ideą SKO jest edukacja uczniów w zakresie oszczędzania i przedsiębiorczości oraz aktywizacja ich członków do czynnego udziału w programie.
– Szkolne Kasy Oszczędności to jedyny tak kompleksowy program edukacji finansowej młodego pokolenia w skali nie tylko Polski, ale i całej Europy. Jego zaletą jest nie tylko teoretyczna, ale również praktyczna nauka oszczędzania dla najmłodszych, którzy do 13 roku życia nie mogą posiadać konta bankowego. Z tego też względu SKO to jeden z ważniejszych sposobów na podniesienie poziomu edukacji finansowej polskiego społeczeństwa. Ogromnie cieszymy się, że PKO Bank Polski może przyczynić się do realizacji tego jakże ważnego celu. Nie wolno jednak zapominać, że to wszystko jest możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli, którzy także w ten sposób wychowują przyszłe pokolenia – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
Obecnie w SKO zrzeszonych jest 142 tys. uczniów z ponad 1800 szkół podstawowych i gimnazjów w całej Polsce.
Źródło: PKO Bank Polski