„Kredyty hipoteczne to dla klientów zdecydowanie najtańszy, dostępny w bankach sposób uzyskania pieniędzy. Zwykle ich oprocentowanie wynosi od 6 do 10 proc. w skali roku. Dla porównania, oprocentowanie kredytów gotówkowych, które nie są zabezpieczone hipoteką, dochodzi do 20 proc.” czytamy w dzienniku.
„– To są bardzo dochodowe produkty, ale w długim okresie. Są stosunkowo bezpieczne i na wiele lat zapewniają bankom stałe, wysokie dochody. Dlatego banki wprowadzają wysokie opłaty za spłatę kredytu w czasie pierwszych 2-3 lat kredytowania – mówi Karol Wilczko z Comperii.” donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.
„Z jego wyliczeń wynika, że dzisiaj przy kredycie na 30 lat, w wysokości 200 tys. zł, już po 17 latach wartość zapłaconych odsetek może przekraczać wartość pożyczki. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia, gdy zaciągamy kredyt mieszkaniowy w Polbanku, Pekao, Alior Banku czy Deutsche Banku.” informuje gazeta.
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe wobec banku na kilkadziesiąt lat. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertami proponowanymi przez instytucje finansowe i wybrać tę najkorzystniejszą. Trzeba jednak mieć na uwadze, że oddamy bankowi dużo więcej, niż zapłacimy za mieszkanie czy dom. Mimo wszystko, aby kupić własną nieruchomość często nie ma wyjścia i pozostaje zadłużenie się w banku i oddawanie mu co miesiąc sporej kwoty pieniędzy.
Więcej w artykule Romana Grzyba „Odsetki od kredytu bywają wyższe niż pożyczona kwota” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.